YUNANİSTAN ATEŞLE OYNUYOR

23 Şubat 2021 Salı 15:55
YUNANİSTAN ATEŞLE OYNUYOR

Türkiye'nin Ege Denizi'nin kalbine ilk kez araştırma gemisi yolladığını yazan Yunan medyası, iki gün sonra başlayacak dev tatbikatın ise bir meydan okuma olduğunu savundu. Anadolu Ajansı, dört Yunan F-16'sının Çeşme gemisini taciz ettiğini duyurdu. Yunanistan'a destek için Doğu Akdeniz'e giriş yapmaya hazırlanan uçak gemisi için yerel medyada sevinç çığlıklarının atılmasına yol açtı. Bakan Akar, Yunan savaş uçaklarının TCG gemisine tacizde bulunmasıyla ilgili, "Maalesef Yunanistan'ın sık sık yaptığı taciz hareketlerinden biri. Bizim de kendimize göre kurallarımız var kurallar çerçevesinde gerekli karşılık verildi" dedi.


Doğu Akdeniz'i müttefiklerini davet ederek bir oyun sahası haline getiren ve neredeyse her hafta tatbikat yapan Yunanistan'da, Türkiye'nin Ege Denizi'nde yaklaşan gövde gösterisi beklendiği gibi ilk haber oldu.

Yunan Genelkurmay Başkanlığı, henüz iki gün önce ABD savaş gemisi USS Porter'la Girit Adası'nın güneyinde tatbikat icra ettiğini resmi internet sitesinden fotoğraflar paylaşarak duyurdu.

Yunan medyası, Türkiye'nin 25 Şubat'ta Ege Denizi ve Akdeniz'de başlatacağı dev deniz tatbikatı Mavi Vatan 2021'in 7 Mart tarihine kadar devam edeceğini manşetlerine taşıdı. Tatbikatta 82 savaş gemisinin yanı sıra aralarında F-16'ların da bulunduğu 27 jet yer alacak.

To Vima gazetesi, geçen yıl koronavirüs nedeniyle icra edilmeyen tatbikatın bu yıl yeniden sahneye konulmasıyla Ankara'nın Atina ile başlayan müzakereleri baltalamaya çalıştığını savundu.

1000 METREDEN TACİZ
Gövde gösterisini bir meydan okuma olarak niteleyen Kathimerini gazetesi ise, Türkiye'nin kendisinin tanımladığı 462 bin kilometrekarelik alanda ilk kez tatbikat icra edeceğini ve aynı anda Çeşme araştırma gemisinin Ege Denizi'nde seyrettiğini yazdı.

Çeşme araştırma gemisinin cep telefonuyla çekilmiş görüntülerini yayınlayan yerel medya, Midilli, İskiri ve Limni arasındaki faaliyetlerin Atina'da kırmızı alarm verilmesine yol açtığını bildiriyor.

Öğle saatlerinde ise Türkiye Çeşme araştırma gemisinin Yunan savaş uçaklarının tacizine uğradığını duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı, dört Yunan F-16'sından birinin iki deniz mili mesafede 'chaff fişeği' bıraktığını açıkladı. Açıklamada ayrıca 1000 metreden gerçekleşen tacize karşılık verildiği de belirtildi.

New Post yayın organı, Türkiye'nin ilk kez Ege'nin kalbine araştırma gemisi gönderdiğini, Yunan donanmasının Çeşme'yi adım adım takip ettiğini ve bölgede Türk savaş gemisinin bulunmadığını aktarıyor.


ORTAK TATBİKAT
Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de tansiyon yeniden yükselirken, NATO üyesi Türkiye ve Yunanistan İtalya açıklarında ortak tatbikat icra ediyor. Sicilya'daki uluslararası gövde gösterisinde iki ülkeden savaş gemileri ve denizaltılar yer alıyor.

 

 

Kaynak: Milliyet

 

 

 

 

 

-------------------------

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu