YİNE GÖZÜMÜZ YÜKSEKLERDE

14 Şubat 2021 Pazar 11:37
YİNE GÖZÜMÜZ YÜKSEKLERDE

Pandemi, ekonomideki sıkıntılar, yeni anayasa derken ilkokuldan itibaren uzun yıllar her satırını adeta nefes nefese okuduğum TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi’nden de ilgiyle takip ettiğim uzay macerası sıkıştı yoğun gündemin arasına.

Siyasi tartışmaları bir kenara bırakalım… Uzay yolculuğu için bir plan hazırlanmış olması bile başlı başına büyük bir şey, benim gibi Bilim ve Teknik müdavimleri için. Bunu en iyi, çocukken dergileri, film ve dizileri takip ederek uzay yolculuğu için hayal kurup heyecanlananlar anlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Uzay Programı’nın tanıtımında yaptığı “Birincil ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmektir” sözü gerçek manada heyecan verici. Altı üstü 2 yıl sonra bunun olması hedefleniyor! Ülkemiz için, bu ilk adımın sonrası asıl çok önemli. Programa esaslı bir şekilde uymak, gerektiğinde revizyonlarını yapmak ve küresel arenada işbirliği kanallarını sonuna kadar açık tutmak şart.

Milli Uzay Programı’nın açıklanacağını öğrendiğimde her akşam uyumadan önce pencereden, kente adeta ışık saçan Gökmen Uzay Havacılık Merkezi GUHEM’i düşündüm. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay’ın vizyon proje olarak 8 yıl önce açıkladığı ve pandemi nedeniyle geçen yıl gecikmeli ve dar kapsamlı açılışı yapılan GUHEM, 2023 ve sonrasına giden yolculukta çok önemli bir kilometre taşı olacak.

Tarih, turizm, kültür şehri olarak asırlardır anılan Bursa’nın ‘Uzay şehri’ olarak yepyeni bir kurumsal kimliğe kavuşması çok da uzak olmayan bir ihtimal bence. Neden olmasın?

 

GÖKMEN, TAM İSABET

İbrahim Burkay’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ULUTEK), Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) ve Bursa Model Fabrika gibi stratejik yapıların, bu yolculukta çok büyük katkıları olacaktır. Asıl katkıyı ise yeni sanayi devriminin sembolü olarak lanse edilen Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) de asıl itici güç olacaktır. Mutfak bu doğrultuda şekillenirken vitrinde ise GUHEM olacaktır.

GUHEM’in vitrinde olması; TEKNOSAB ile birlikte ULUTEK, TTO, BUTEKOM ve Model Fabrika’nın stratejik roller üstlenmesiyle birlikte Türkiye’nin uzay yolculuğunun başkenti şüphesiz Bursa olacaktır. GUHEM’e adını veren Gökmen, Türk uzay yolcusuna verilecek isim olarak belirlenirse işte o zaman, Bursa’nın bu yolculuktaki başarısı perçinlenmiş olur. Bu ismin, astronota alternatif olarak Türk Dil Kurumu tarafından 15 yıl önce önerildiğini ve Türkiye Bilimler Akademisi’nin de Terimler Sözlüğü’ne aldığını da hatırlatayım.

Dolayısıyla uzay macerasında bugün gelinen noktanın hem ülkemiz hem de yaşadığımız kent Bursa’mız için azımsanacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bunu gazeteci kimliğimle değil, 30 yıl önce Bilim ve Teknik Dergisi’ni nefes nefese okuyan çocuk olarak söylüyorum!

Gözümüzün hep yükseklerde, hep ulaşılamayanda olması dileğiyle yazıyı, son günlerin popüler şarkısının sözleri ile bitirmek çok da anlamsız olmayacak sanırım: Yine gözümüz yükseklerde. Hayat geçiyor perde perde. Doydum artık bana müsaade. Bir yer bulalım. Deryaya yakın, dünyadan uzak…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu 

Yazarın Diğer Yazıları