YERLİ VAR, IFAB YOLUNDA!

28 Nisan 2021 Çarşamba 12:53
YERLİ VAR, IFAB YOLUNDA!

Hatay’da Feridun Tınaztepe İlkokul Müdürü Abdulla Sönmez, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine alternatif olarak geliştirdiği ASİ adını verdiği sistemi, incelenmesi için Uluslararası Futbol Birliği Kuruluna (IFAB) gönderdi.

Abdulla Sönmez, tamamen kendi çalışmaları sonucundan yaptığı sistemle futbolda hakem hatalarının sıfıra ineceğini söyledi. VAR sisteminin futbolun ruhuna, doğasına aykırı olduğunu ifade eden Sönmez, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) Yöneticisi Boudien Broekhuis'e yerli var ASİ sistemi projesini ilettiğini kaydetti. Olumlu dönüşler aldığını belirten Sönmez, "Tabii ki önce yerli VAR sisteminin kendi ülkemden dünyaya yayılmasını istiyorum” dedi.

"VAR'dan kimse memnun değil"

VAR konuşmalarının açıklanmasını uygun bulmadığını belirten Sönmez, "Gerekçe olarak tartışmaların bitmeyeceği, VAR sisteminin çökebileceği gösteriliyor. VAR sisteminden maçı kazanan da kaybeden de galip gelen de, mağlup olan da, gol atan da, penaltı kazanan da, yöneten de, seyreden de mutsuzdur. FIFA, UEFA, IFAB, futbol federasyonları, kulüp yöneticileri, hakemler teknik adamlar, futbolcular, seyirciler VAR sisteminden memnun değiller. VAR sisteminin kaldırılmasını, daha iyisinin yapılması istiyorlar ”diye konuştu.