VEZİRLER DİYARI VEZİRKÖPRÜ'NÜN 200 YILLIK EL EMEĞİ: YASSI SEMAVER

23 Mayıs 2021 Pazar 11:37
VEZİRLER DİYARI VEZİRKÖPRÜ'NÜN 200 YILLIK EL EMEĞİ: YASSI SEMAVER

Vezirler diyarı Samsun'un Vezirköprü ilçesine özgü “yassı semaver”, 200 yıldan beri geleneksel yöntemlerle üretiliyor. Coğrafi işareti alınan semaverin ilçedeki son ustası olan Sebahattin Aktaş, semaverin Vezirköprü’ye ait olmadığına dair sosyal medya tartışmalarına “200 yıllık geleneği yok sayamazlar” diyerek tepki gösterdi.

Vezirköprü ilçesinin tarihi Bedesten Çarşısı'nda yassı semaver imalatına devam eden 26 yıllık usta Sebahattin Aktaş (36), “Yassı semaver Vezirköprü'ye ait bir işçilikle birlikte tüm Türkiye, hatta tüm dünyaya üretilmektedir. Yaklaşık 200 yıldır buradan çıkmaktadır. 200 yıllık geleneği yok sayamazlar. Vezirköprü'ye ait olmadığına dair sosyal medyada asılsız haberler yayınlanmaktadır. Hiçbir şekilde fabrikasyon bir araç kullanılmamaktadır" dedi.

"Çırağım yok"

26 yıldır bu işi yaptığını anlatan Aktaş, "Önceden 40 usta vardı bir kısmı emekli oldu, bir kısmı vefat etti. Şimdi ise bir tek ben kaldım. Benden sonra kimse yok, benim çırağım da yok. Böyle geçinmeye çalışıyorum. Hayatımı böyle idame ettirmeye çalışıyorum” diye konuştu.