UZMANLARDAN "KAR KÖRLÜĞÜ" UYARISI

25 Mart 2021 Perşembe 10:41
UZMANLARDAN "KAR KÖRLÜĞÜ" UYARISI

Soğuk hava tüm Türkiye'yi yeniden etkisi altına alırken uzmanlar kar körlüğüne karşı vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Derya Doğanay, kar yağışının etkisini yeniden gösterdiği bu günlerde toplum tarafından az bilinen ancak dikkat edilmediğinde önemli sağlık sorununa yol açabilecek fotokeratit (kar körlüğü) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kar yağışının ardından güneş açması ile gelen bir risk bulunduğuna dikkat çeken Dr. Doğanay, böyle havalarda mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Kayak merkezinde bulunuyorsa göz koruyucu gözlüklerden temin edilmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Doğanay, “Yoksa fotokeratit olarak adlandırdığımız; karlı zeminden güneş ışınlarının fazlaca yansıması nedeni ile aşırı UV ışığın gözün kornea tabakasına temas etmesi ile oluşan, halk arasında kar körlüğü olarak ifade edilen hastalığa davetiye çıkarmış oluruz” dedi.

 

Fotokeratitte kişinin gözlerinde aşırı hassasiyet, yanma, batma, sulanma, kamaşma, ışığa aşırı duyarlılık hissedeceğini ve gözlerini açmakta zorlanacağını ifade eden Dr. Doğanay, “Daha da ileri durumlarda göz kapaklarında yoğun ödem gelişebilir. Bu durum soğuk hava şartlarında hemen hissedilemeyebilir. Bu şikâyetlerden herhangi birini yaşayan kişinin böyle bir durumda göz hastalıkları uzmanına vakit kaybetmeden başvurması gerekir. Özellikle açık tenli kişiler, göz rengi açık olan kimseler, daha önceden yaşa bağlı maküla yani sarı nokta hastalığı olan bireyler, kuru gözü, alerjik konjonktiviti ya da kirpik dibi iltihabı gibi halk arasında sık rastlayabileceğimiz rahatsızlıkları olan bireylerde fototoksik hasarın etkisi daha yoğun olabilecektir” şeklinde konuştu.

KENDİNİZİ KORUYUN

Karda korunmasız bir şekilde güneş ışığına maruziyetin başka problemleri de beraberinde getirme ihtimali olabileceğini vurgulayan Dr. Doğanay, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Örneğin böyle bir durumda fotoreseptör tabaka dediğimiz retina da bulunan hücrelerin aşırı uyarılması sonucunda geçici görme kaybı yaşanabilir. Ya da yine yoğun UV ışık nedeni ile maküla da tahribat oluşabilir ki böyle bir durum geri dönüşsüz görme kayıpları ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle güneş tutulmasına çıplak gözle bakamayacağımız gibi karda da güneş ışınlarına maruz kalmaktan kendimizi aynı şekilde korumamız gerekmektedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

----------------------

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu