TEZGELEN'DEN KADINA DAİR ÖZEL DEĞERLENDİRME

29 Nisan 2021 Perşembe 01:39
TEZGELEN'DEN KADINA DAİR ÖZEL DEĞERLENDİRME

Yazarımız Prof. Dr. Huriye Tezgelen, kadın üzerinden sahnelenen sözde "kadın hakları ve özgürlük" tiyatrosunun gölgede kalan asıl amacını tüm çıplaklığıyla, eğitimli ve başarılı bir kadının gözünden aktardı.

Tezgelen, sosyal medya için hazırlanan "Demokrasi Günlüğü" başlıklı özel videoda kadınlar üzerinden yaratılmaya çalışılan propagandanın altında neler yattığını, kadın-erkek fırsat eşitliği için hayata geçirilen onca çalışmaya rağmen neden belli bir kesimin mutlu olmadığını, İstanbul Sözleşmesi feshi sonrası gelişen olayları değerlendirdi.

Sözlerine, "Kadın, insanın diğer yarısı. Ne erkekten üstün, ne onunla eşit, ne de ondan aşağıda. Yalnızca kadın. Yaradanın sevgisi ona anne özelliğini bahşetmiş" sözleriyle başlayan Tezgelen, belli bir kesimin kadın olarak beklentisini anlamakta güçlük çektiğini belirterek, "Nedir kadın olarak beklentimiz? Erkek gibi olmak mı? Erkeklere düşman olmak mı? Anneliği inkar, kadınlığı inkar, hayatın her alanında erkekleri geçme hedefi... Erkek gibi kadınsın, delikanlı kadınsın iltifatları kulağa hoş gelse de sıkıntılı. Kadının yaradılışına aykırı ne varsa kadının hakkı veya beklentisi gibi dayatılıyor. Farkında mısınız? Bir kadınla bir erkeğin birlikte huzurlu ve uyumlu bir hayat sürmesini imkansız hale getirmek için her yol deneniyor. Bunun arkasında da küresel bir sermaye ve çete var. Biz sanıyoruz ki bunlar bir kaç aymaz birkaç sapkı ekibin işi" değerlendirmesinde bulundu.

Ezotorik bir zenginler kulübünün, dizi sinema ve sivil toplum kuruluşlarının eliyle dünyanın normalini dinamitlediğini aktaran Tezgelen, şunları söyledi:

"Küresel bir örgütlenmeyle dünyanın normaline savaş açıldı derken neleri kastettiğimiz biraz anlaşılsın diye bir kaç örnek verelim. 3 yaşında bir çocuğun cinsiyet değiştirme tercihi olabilir mi? Birleşmiş Milletler Barış Elçisi dünyaca ünlü Angelina Jolie, 3 yaşındaki kızının erkek olmak istediğini iddia ederek 3 yaşından beri çocuğuna kimyasal yükleyerek erkek gibi yetiştiriyor. Hani şu biseksüel yazar Elif Şafak hanım İstanbul Sözleşmesi için mikrofon uzattı ya kendisine. Bütün bu cinsiyet değiştirmeler, tnans bireyler, tanımlamayan cinsiyetler önce Hollywood'dan reklam yayılan ünlü hikayeleriyle başlıyor. Hollywood'dan içinde başrolünün lezbiyen veya gey özelliğini vurgulamayan bir yapım bulmak neredeyse imkansız.

Lezbiyen evlilik yapan Allen Peace, ameliyat ile trans birey olmuş cinsiyet değiştirmiş lezbiyen olmuş eşinden boşanmış. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Arjantin'de değiştirilen yasa sonucu 6 yaşındaki erkek Manual ismindeki erkek çocuğu cinsiyet değiştirerek kız oluyor. Bu haberin özelliği ne. Arjantin'deki çocuk ve aile yasası değişikliği yüzünden mahkemeye başvurmadan 6 yaşındaki bir çocuğa cinsiyet değiştirme hakkı veriliyor.

İngiltere'de 3 yaşındaki erkek çocuğunu iddiaya göre annesi penisini kesmek üzereyken buluyor, sonrasında cinsiyet değiştirmesine karar veriliyor. O kadar çok mutlu kız çocuğu diye de haber yapılıyor. Avustralya'daki Mila, o da kız olarak doğuyor ve iki yaşında güya cinsiyetinden hoşnut olmuyor ve sonra erkek oluyor. Teşhis; cinsiyet hoşnutsuzluğu imiş. Cinsiyet değişimi dijital dünyada para ve şöhret aracı olarak kullanılıyor."

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından adeta kızılca kıyametin koptuğunu, "ak tolgalı beyler" gibi olmasa da morlar moru feministlerin meydanlara indiğini, pandemi, kural ve kaide dinlemeden çıktıkları meydanlarda zıpladığını dile getiren Tezgelen, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır deyu yüksek desibelli höykürdüler. Diyarbakır'da bir parti önünde evlatları için nöbet tutan anneler kadın değil. PKK terör örgütü tarafından kaçırılan kız çocukları için bir kez eylem yaptınız mı?" diye konuştu.

Bu kesimin bir siyasi partide çalkalanan taciz skandallarına ise ses çıkarmadığını kaydeden Tezgelen, son 18 yılda kadınlar için hayata geçirilen bazı kanun ve düzenlemer ile, eşit işe eşit ücret, aile mahkemelerinin kurulması, iş kanununda yapılan düzenleme ile kadınların doğum süresinin uzatılması, işyerindeki taciz iddialarının suç kapsamına alınması ve bu durumun kadın için tek taraflı fesih sebebi sayılması gibi önemli konuların hayata geçirildiğini bildirdi. Daha önce kadınların sadece bir kısmının seçilme hakkının bulunduğunun altını çizen Tezgelen, tüm kadınların (başı kapalılar dahil) seçilme hakkının 2013 yılında verildiğini dile getirerek, "Velhasıl kadına gerekten kadına hakkı ve onuru teslim edildi" dedi.