TEZGELEN'DEN "27 MAYIS" DEĞERLENDİRMESİ

30 Mayıs 2021 Pazar 13:59
TEZGELEN'DEN "27 MAYIS" DEĞERLENDİRMESİ

Sitemiz yazarı Dr. Huriye Tezgelen'ın 27 Mayıs 1960 darbesi ile ilgili hazırladığı video, büyük yankı buldu.

Ülke siyaseti ile ilgili yazıları beğeni ile okunan yazarımız Dr. Huriye Tezgelen, 27 Mayıs 1960 darbesi ile ilgili özel bir video hazırladı. Hazırladığı videoyu, "27 Mayıs 1960 ve öncesi çok kötü bir demokrasizlik hikayesi" olarak adlandıran Tezgelen, videoda 27 Mayıs darbesi ile sonrasına ışık tuttu. Videoda, "Bu ülkeyi bir yerlere getiren insanlar bu rezil darbe ile yok edildi, asıldı. Ben size bugün idamları anlatacağım. İdamlarda yapılan rezillikleri, alçaklıkları anlatacağım" değerlendirmesinde bulunan Tezgelen, 27 Mayıs darbesinin ülke için hizmet etmeye çalışan ve seçimle göreve gelen ilk başbakan ile iki bakanının idam edilmesiyle sonuçlanan "rezil" bir girişim olduğunu belirtti.

Türkiye'nin 27 Mayıs'tan önceki yönetimine de değinen Tezgelen, şunları kaydetti: "O güne ayna tutmak, bugünü yakından anlamak için çok önemli. Son bir kaç yıl veya ayda sık sık ülkenin cumhurbaşkanına Menderes'in akibeti hatırlatılıyor. Sanki hiç vazgeçmediler. 27 Mayıs zihniyeti yok olmadı. Maalesef o zihniyetin sahipleri şu anda hala aynı hayali kuruyor. Neydi Demokrat Parti'nin günahı. Niye bu ülkeye hizmet eden insanlar yok edildi, asıldı. 27 Mayıs ile ilgili kimsenin bilgisi yoktu çünkü konuşulması yasaktı. Adnan Menderes kindir? bazı özellikleriyle tam bir beyefendi, millet aşığıydı. Yalnız bir adamdı. Menderes, Atatürk'ün ricası ile tüm memleketi kesti. Menderes, zeki halkı seven bir adamdı."

Anlatım sırasında zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Tezgelen, Menderes'i idam edecek ipin sırf daha fazla acı çeksin ve kolay ölmesin diye bilerek ve isteyerek gevşek bağlandığı gibi çok önemli bir bilgiye de yer verdi. Menderes'in nabzı attığı için 2 kez idam edildiğinin altını çizen Tezgelen, "Asılan bakanların çocukları, eğitim gördükleri okullarda öğretmenleri ve diğer öğrenciler tarafından rencide ediliyor, okuldan atılıyor. Menderes'in bursu ile TED Koleji'nde okuttuğu zeki 27 çocuk, 'sizi okutan başbakan öldü, siz de vatan hainisiniz' denilerek okuldan atılıyor..." diye konuştu