SON 581 YILIN EN UZUN AY TUTULMASI BAŞLADI

19 Kasım 2021 Cuma 14:17

SON 581 YILIN EN UZUN AY TUTULMASI BAŞLADI

ABD’de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı ve son 581 yılın en uzun Ay tutulması başladı.

ABD’de "Kunduz ayı" (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı, ABD doğu yakası saatiyle 01.02’de başladı. Son 581 yılın en uzun parçalı Ay tutulması sırasında Ay'ın yüzde 97'si Dünya'nın gölgesinde kalacak ve bu durum 3 saat 28 dakika ve 23 saniye sürecek. Türkiye'den izlenemeyecek olan 2021 yılının son ay tutulması, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Avrupa ve Asya'nın bazı bölgelerinde gözlemlenebilecek. Ay tutulmasını izlemek için özel bir ekipmana ise gerek duyulmuyor. Ay'ın kendi yörüngesinde dolanırken Dünya'nın gölgesine girmesiyle tutulma gerçekleşiyor. Kasım dolunayı, tutulma sırasında görülen kırmızı görüntüsü nedeniyle "Kanlı Ay" olarak da adlandırılıyor.

Avustralya'da görsel şölen

Kasım dolunayı, Avustralya'nın Queensland eyaletinin Brisbane kentinde yer alan Story Bridge üzerinde görsel şölen sundu. İspanya'nın kuzeybatısındaki Galiçya özerk bölgesinden de izlenen dolunay, kendine hayran bıraktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu