SİRENE: TÜRKİYE, TÜRKİYE'DEN BÜYÜKTÜR

30 Ekim 2021 Cumartesi 23:46

SİRENE: TÜRKİYE, TÜRKİYE'DEN BÜYÜKTÜR

Sitemiz www.haberindogrusu.com'un yazarı Özögür Sirene, Fransa'da katıldığı bir televizyon programında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin artık bölgesel değil küresel bir güç haline geldiğini ifade eden Sirene, "Türkiye, Türkiye'den büyüktür" dedi.

Fransız-Alman ortak yapımı Arte kanalında yayınlanan 28 Minutes programında önemli mesajlar veren Sirene, Erdoğan yılların, Türkiye için her şeyden önce ekonomik başarıyı temsil ettiğini söyledi. "Bence bu zamana kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en büyük başarısı bu" diyen Sirene, aynı zamanda Erdoğan'ın, bugün Türkler tarafından bir "dünya lideri" olarak görüldüğünü aktardı. Erdoğan'ın yakın bir tarihte yayımlanan "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" adlı kitabıyla "Dünya 5'ten büyüktür" gibi sözleriyle Türk milletin ve dünyaya seslendiğini aktaran Sirene, "Yani, burada diyor ki; dünyanın kaderi 5 ülkeye ait değil. Böylece Erdoğan açıkça diyor ki bugün Türkiye'nin bölgesel ve dünya meselelerinde söz hakkı var. Erdoğan, Türkiye'ye dünyada önemli bir yer kazandırdı. Örneğin bugün Türkiye'nin etkisinin Afrika'dan Orta Asya'ya kadar genişlediğini görüyoruz. Ve Erdoğan Türk halkına milil gurur duygusunu yeniden kazandırdı. Aynı zamanda dünyadaki mazlumlara da" diye konuştu.


Bir program katılımcısının, "Türkiye'de Osman Kavala dışında bir çok kişi var. Femina YAbancı Roman Ödülünü cezaevindeyken 'Hayat Hanım' adlı roman yazan Ahmet Altan'a verdiler. Bu roman Fransa'da basıldı ama Türkiye'de basılmadı. Bu romanı okuyacak mısın?" sorusunu ise "Hayır okumayı düşünmüyodrum" diye yanıtlayan Sirene, şunları söyledi:

"Biz Türkiye'nin özgür, bağımsız ve egemen bir ülke olduğu fikrini savunuyoruz ve iç işlerimize müdahale edlimesini sevmiyoruz. Bu, Erdoğan'ın dünyaya ilettiği çok açık ve net bir mesajdı. Bunun dışında, ABD ve AB'den de insan hakları konusunda sürekli ders almayı sevmiyoruz. Onlar hiç inandırıcı değil. Peki neden? ABD örneğini ele alalım. Bu ülkenin Irak, Afganistan, Guantanamo hapishanesinde mahkumlara neler yaptığını gördünüz. Bir de aslında çok yeni bir örnek de var. Şu an İngiltere'de tutuklu, Wikilieaks'in kurucusu Julian Assange'ın durumu. Assange, ABD'ye edilirse 175 yıl hapis cezası alma riski ile karşı karşıya. Aynı zamanda yöne çok önemli olan bir başka mesele de var. Fethulla Gülen meselesi. Fetullah Gülen, 15 Temmuz 2016 darbe girişimiin arakasındaki örgütün elebaşı. ABD, onun iadesi için yasal süreci bahane ediyor. Ama bugün Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyor. Yani bu çok çelişkili bir durum."

Fransa'nın Mısır'ın darbecisi Cumhurbaşkanı Sisi'nin Elysee Sarayı'nda şölenlerle, kırmızı halıyla karşılandığını da anımsatan Sirene, şöyle devam etti:

"Halbuki biliyoruz ki bugün ülkede yarısı siyasi mahkumlardan oluşan 200 binden fazla tutuklu mevcut. Artık iki kutuplu değil çok kutulplu bir dünyada yaşıyoruz. Gelişmekte olan ülkeler giderek artıyor. Türkiye, batı ülkeleri ile kurduğu klasik stratejik ortaklık şemasından çıkmak, ortak ve müttefiklerini çeşitlendirmek istiyor. Bugün bunu açık bir şekilde görüyoruz. Türkiye, Azerbaycan ela olduğu kadar Rusya ela de, Çin ile olduğu kadar Pakistan ile de ortaklık kuruyor. Bugün Türkiye'nin etkisi dünyanın her yerinde hissediliyor, Afrika'da, Orta Asya'da Latin Amerika'da bile. Bugün diyoruz ki; Türkiye Türkiye'den büyüktür. Bugün Türkiye'nin gücü ve etkisi dünya çapında hissediliyor. Bence artık bu, bölgesel bir gücü geçti, küresel bir güce dönüşmeye başladı."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu