SİRENE: AVRUPA'NIN TÜRKİYE'YE İHTİYACI VAR

11 Nisan 2021 Pazar 10:31
SİRENE: AVRUPA'NIN TÜRKİYE'YE İHTİYACI VAR

Yazarımız Öznur Küçükeğr Sirene, Fransız-Alman ortak yapımı Arte kanalında Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ihtiyacının olduğunu ifade eden Sirene, "Ancak Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olduğu kadar, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var" dedi. Sirene, programda HDP ile terör örgütü PKK arasındaki bağlantılara da değindi.

Sirene, program moderatörünün, "Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2020 yılı içinde 121 milyar euro. Biz Avrupalılar Türklerin ilk ortağıyız. Size soruyorum sarın Sirene; öfkesinin ya da vatanseverliğinin rantlarının ötesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa olmadan yapamayacağını biliyor" yorumuna, "Sayın Erdoğan, Avrupa olmadan yapamayacağını çok iyi biliyor. Zaten bunu kendisi söyledi. Zaten kendisi 'AB dışında kendimizi hiçbir yerde görmüyoruz' dedi. "Geleceğimizi Avrupa ile işbirliği içinde inşa etmek istiyoruz' dedi Ama bence Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olduğu kadar Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var" karşılığını verdi.

TÜRKİYE AVRUPA İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKE
Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışma göz önüne alındığında Avrupa'nın Türkiye'ye her zamankinden daha çok ihtiyacı bulunduğunun apaçık ortaya çıktığını aktaran Sirene, şunları söyledi: "Eğer Çin ve Rus tehdidini gerçekten düşünüyorsa, Türkiye ticari düzeyde de söylediğimiz gibi önemli bir ülke Avrupa için. Aynı zamanda Avrupa sınırlarını terör tehditlerine karşı koruyan, DEAŞ ve PKK, YPG gibi terörist tehditlere karşı koruyan bir ülkedir. Avrupa Birliği Müslüman dünyasına bir yatıştırma mesajı vermek istiyorsa bunu güçlü bir müttefik olan ve AB'nin (Müslüman) dünyada ağırlığını kazanmasına izin verebilecek bir ülke ile işbirliği içinde durdurmak zorundadır. Bu ülke de Türkiye'dir.

AVRUPA'NIN TÜRKİYE'YE YAKLAŞIMI SAMİMİ DEĞİL
"Türk halkı ahlaki ve demokrasi dersi veren aynı zamanda mülteci yükünden payını almayan Avrupa Birliği'ne kızgın mı?" sorusunu ise Sirene, "10 yıl önce insanların Türkiye'nin AB'ye katılımından yana olup olmadıklarını sorsaydık, çoğunluk desteklediğini söylerdi. Bugün ise örneğin sosyal ağlarda bir anket yaptım ve yaptığım ankette çoğunluk 'hayır' dedi" diye yanıtladı. Avrupa'nın Türkiye'ye yönelik yaklaşımının samimi olmadığını, "Mülteciler için size daha fazla vereceğiz, vatandaşlar için vizeyi kolaylaştıracağız ama kurallara uymazsanız yaptırımlar uygulayacağız" gibi ikircikli bir tavır içinde olduğunun altını çizen Öznur Küçüker Sirene, "Bu kullanılan dil sadece Türkiye Cumhurbaşkanı'na karşı değil bütün topluma karşı, bunun anlaşılması gerekiyor. Bu yüzden Türkler arasında bir Avrupa karşıtlığı duygusu oluşuyor ve buna ek olarak Türkiye'yi Çin ve Rusya gibi diğer ülkelere doğru ilerlemeye itiyor. Bunun dışında benim için daha da önemli olan bir başka sorun var; çifte standartlar. Türkiye'de bir şey olduğunda tepkiler çok şiddetli..."

HDP İLE PKK BAĞLANTISI
HDP'nin kapatılmasına yönelik tartışmaların anımsatılması üzerine Sirene, şöyle devam etti: "Aslında Türkiye'nin iç dinamiklerini anlamakta gerçekten bir sorun var. 1984 yılından bu yana 40 binden fazla kişiyi öldüren terör örgütü PKK ile bağları kanıtlanmış bir partidir. Kusura bakmayın ama bu önemli. Yargıtay'ın sunduğu 609 sayfalık mutlaka okunması gereken ve tek tek HDP-PKK ilişkini gözler önüne seren iddianame mevcut. Size bir örnek; HDP'nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, bir miting esnasında açıkça şu anda İmralı'da hapiste olan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın heykelini dikeceğini söyledi. DEAŞ liderinin heykelini dikeceğiz diyen bir Fransız parti başkanı düşünebiliyor musunuz? Kabul edilemez!"

DİYARBAKIR ANNELERİ
Diyarbakır annelerinin 2019 yılından beri HDP İl Binası önünde eylem yaptığını ancak yabancı basının bu konuyu hiç ele almadığını belirten Sirene, "Bu anneler evlatlarını HDP tarafından kandırılıp PKK kamplarına gönderildiğini söylüyorlar. İşte bütün bu kanıtlar HDP'nin PKK ile ilişkisini gün yüzüne çıkaran HDP'nin PKK ile ilişkisi olduğunu, sadece iktidar partisinden değil muhalefetten de halkın çoğunluğunu düşünüyor" görüşünü aktardı.

TÜRKİYE'NİN ÇOĞRAFİ KONUMU ÇOK ZOR
"Erdoğan Türkiye ile Avrupa Birliği arasında iyi bir anlayışa engel mi?" sorusunu ise Sirene, "Hiç sanmıyorum. Erdoğan bir engel değil, sadece Türkiye'nin iç dinamiklerini gerçekten anlamanız gerekli. Coğrafi konumu çok zor. Suriye ve ırak gibi karmaşık devletlerle sınırı olan bir ülke ve farklı terör örgütleirne karşı savaşan bir ülke. Bu yüzden Türkİye'yi Norveç veya Fransayı'yi değerlendirdiğimiz gibi değerlendiremeyiz" diye yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

----------------------------

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu