PANDEMİ GERÇEKLERİ

13 Şubat 2021 Cumartesi 09:56
PANDEMİ GERÇEKLERİ

Tüm dünyanın resmi olarak sürece dâhil olduğu Covid-19 pandemisinin 1. Yılını doldurduk. Bu 1 yıllık süre zarfında çok şey yaşandı ve birçok insanın da kafasında haklı olarak soru işaretleri oluştu. Bu gün konunun hiç konuşulmayan bir yüzünü, aslında global çapta ve ülkemizdeki yasakların nedenlerini ve işleyişini ele alacağız.

Dünya ile neredeyse aynı süreçte ülkemizde başlayan ve muhalefet tarafından faydalı bir oyuncak olarak görülüp her fırsatta “insanlar ölüyor her yeri kapatalım” diye reklamı yapılan covid-19 virüsü, maalesef ülkemizde de tamiri zor hasarlara yol açmıştır ve açmaya da devam etmektedir.

Birçok insanın istediği gibi yasaklar hemen yarın kaldırılabilir mi? Bazı gerçekler elbette ki hepinizin dikkatini çekmiştir. Yaz aylarının başlaması ile en katı kısıtlamaları uygulayan ülkeler bile bir anda sınırları açmaya, tatil bölgelerini ve akabinde tüm ülkelerini serbest bırakmaya başladılar. Sebebi ise hazırdı “ yaz aylarında virüs etki kaybeder”…

Hâlbuki yazın bunu söyleyenler şimdi solunum yolları virüsü değilmiş, aslında farklı durumlar söz konusu gibi söylemlere geçtiler. Tüm bu organizasyon da global çapta DSÖ tarafından yapılmaktadır.

Peki, Sayın Cumhurbaşkanı şu anda tüm kısıtlamaları kaldırdım veya belirli kurallar konusunda dünyaya uymuyorum derse neler yaşanır… İşte en önemli nokta burada başlıyor. Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi gerek sanayi gerekse ticaret dünya çapında artık global bir olgudur. Bütün ülkeler ticaretlerinde ve üretimlerinde birbirlerine muhtaç ve bağımlıdır. Rusya ile yaşanan uçak krizini hepiniz hatırlarsınız. Tek bir ülke ile yaşanan sorunda dahi bunun turizm ve gıda ticaretindeki etkileri çok ağır olmuş idi. Sayın Cumhurbaşkanı şu anda sistemden farklı hareket ederse bu krizin global boyutta Türkiye üzerine oynanan bir versiyonu devreye girer. İlk anda ayların bezginliği ile kısa süreli bir hareketlenme görülür elbet özellikle hizmet sektöründe ama sonrasında olacakları adım adım anlatayım.

Ülkeler Türkiye ile olan ticaretlerini askıya alır tek tek, ürettiğiniz tarımsal ve sanayi ürünlerinin tamamı virüs taşıma riski iddiası ile gümrüklerden dahi alınmaz. Turizm ve buna bağlı sektörler, ülkemize gelebilecek bir seyahat yasağı ile tamamen çökme noktasına gelir. İnşaat gibi sektörler bile yabancı alımını tamamen kaybeder. Ülke borsası bir anda çöküşe geçer ve tüm şirketler değerlerinin belki de yarısının altına düşerler. Ülke kredibilitesi ticaretinin tamamen durması ve riskli ülke kabul edilmesi dolayısı ile bir anda yok olur. Finansal kaynaklar geri ödeme riski dolayısı ile ülkeye kapanır. Döviz kurları tüm yabancılar TL satış döviz alış pozisyonuna geçeceği için bir anda hayal edilemeyecek noktalara ulaşır. Hem kura hem de arz kıtlığına bağlı enflasyon 90’lı yılları aratacak noktaya gelir. Suni bahar yaşayan hizmet sektörü piyasadan paranın çekilmesi ile tamamen çöker ve sonucunda tarihin en ağır krizi ile karşı karşıya kalırız…

Bir an için kendinizi ülkenin Cumhurbaşkanının yerine koyun. Siz olsanız bu kadar ciddi tepki alacağınızı ve oy kaybedeceğinizi bile bile kısıtlamalar uygulamak ister misiniz? Kendi vatandaşınızı zor duruma sokmak sizce hoşuna gider mi Sayın Erdoğan’ın.

Bildiğiniz gibi ben kısıtlamalar konusunda en rahatsız olan insanlardan birisiyim ancak bir analiz yaparken tam olarak değerlendirmek ve biraz geri çekilip uzaktan analiz yapabilmek size en doğru sonuçları verecektir düşüncesindeyim.

Evet, bu küresel bir oyun ve tek başınıza bu boyutta bir oyunda taşları yerinden oynatamazsınız.

Saygılarımla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu

 

 

Yazarın Diğer Yazıları