Olay TV kapandı tasası muhalefete düştü

25 Aralık 2020 Cuma 23:51
Olay TV kapandı tasası muhalefete düştü

Olay TV'nin açıldıktan 26 gün sonra ekranlarını tekrar karartması beraberinde yeni tartışmalara yol açtı. Cavit Çağlar, kapanma kararını ısrarla ortağıyla yayın politikasındaki yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle verdiğini söylese de muhalif kanat bu kararda hükümetin parmağanın olduğu iddasında bulunuyor. İstanbul Büyükehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun ise sosyal medya hesabından meseleyi çarpıtarak gelişmeleri manipüle etmesiyle dikkati çekti.

Bursalı iş insanı ve eski bakanlardan Cavit Çağlar'ın ortağı olduğu Olay TV, bu akşam saat 20.00 itibari ile yayın hayatına son verdi. 30 Kasım'da izleyicileriyle buluşan Olay TV'nin ortaklarından Cavit Çağlar, kanalın kapanmasını iş ortağı ile aralarında yaşadığı yayın politikasından kaynaklandığını vurguladı. Merkez sağda siyaset yaptığını hatırlatan işadamı Çağlar, kanalın yayın politikasının HDP yayınlarına ağırlık vermesinden duyduğu rahatsızlığı ortağı ile paylaştığını ancak ortak bir noktada buluşamadıklarını kaydetti. Olay TV'nin kapanmasından dolayı çok üzgün olduğunu yineleyen Çağlar, yolları ayrılan çalışanlara hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek şu açıklamayı yaptı:

“Ben merkez sağda siyaset yapmış bu ülkeye hizmet etmiş bir kişiyim. Olay TV yayın ekibinin yaptığı yayınlar beni rahatsız etti. Tarafsız yayın yaparken HDP yayınlarına ağırlık verilmesi üzerine bu konuyu beraber iş birliği yaptığım ortağıma ilettim. Bunun üzerine "yeni bazı arkadaşları kanala ilave edip denge kuralım" dediğimde ortağım bunu kabul etmedi. Ben de bu şartlarda devam edemeyeceğim, kanaldan ayrılmak durumunda kalacağımı söyledim. Bu iş bana ders oldu.

Kanalın lisansı elimde uygun bir zamanda yeni bir ekiple tekrar başlayabilirim. NTV'yi kuran benim.

Bursa'da Olay Gazetesi'ni kuran ve 35 yıldır kesintisiz yayın yapan benim. Ben de Olay TV'nin kapanmış olmasından dolayı çok üzgünüm. Yollarımızı ayırdığımız tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum."

Öte yandan hükümetin Olay TV'ye Kanay 7 kadrosundan kayyım atayacağına yönelik iddialara da Kanay 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı yanıt verdi. Cavit Çağlar'ın Olay TV'nin yayın politikasından rahatsız olduğunu kendisine aktardığını ifade eden Dağlı, "Cavit Çağlar yayın konusunda baana iş teklifinde bulundu. Bende 6-7 arkadaşımla birlikte gelebileceğimi söyledim" değerlendirmesinde bulundu.

Taha Dağlı, yaptığı istişareler sonucu 6-7 kişiden oluşan listeyi belirlediğini aktararak, "Hepsi de farklı yayın organlarında yıllardır görev yapmış olan, Türkiye konusunda hassasiyetleri bulunan, bu ülkenin milli menfaatlerine duyarlık obrektif ve tecrübeli isimlerdi. İçlerinde Cavi beyin NTV yıllarında şahsen tanıdığı önemli haberciler de vardı. Orada çalışanların geleceğiyle ilgili olumsuz bir tasarrufunun bulunmayacağını ısrarla vurguladım. Saedce benle beraber gelecek arkadaşlarımın pozisyonundaki kişilerin değiştirilmesi gerektiğini konuştuk" görüşünü aktardı. Dağlı, kanalın kapatılacağını, medyadan öğrendiğini de aktardı.

Hem Cavit Çağlar hem de hükümetin kayyım olarak atacağı iddia edilen Taha Dağlı, iddiların gerçeği yansıtmadığını vurgulayıp yapılan görüşmelere ilişkin detaylı açıklama yaparken, İstanbul Büyükehir Belediyesi Murat Ongun, yalanlansa da asılsız iddialarına devam ediyor. 

Kaynak: Doğan Haber Ajansı- Süper Haber TV