MÜSİLAJ SORUNU BURSA’DA BALIK SATIŞLARINI DURMA NOKTASINA GETİRDİ

17 Haziran 2021 Perşembe 15:08

MÜSİLAJ SORUNU BURSA’DA BALIK SATIŞLARINI DURMA NOKTASINA GETİRDİ

Bursa’da balık satışları Marmara Denizi’nde oluşan müsilaj sebebiyle büyük düşüş yaşadı. Vatandaş balık almaya tereddütle yaklaşırken balıkçılar zor günler geçirdiklerini ifade etti.


Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaj ve müsilajın balıkları zehirleyebileceği yönündeki iddialar, vatandaşın balık tüketiminden kaçınmasına sebep oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı, müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediği yönündeki açıklamanın ardından esnaf, önümüzdeki dönemde satışların artmasını bekliyor.


‘BALIKLARDA HİÇBİR TEHLİKE YOK’


Bursa’da uzun yıllardır geçinimini balık satarak sağlayan Özcan Demir, balık satışlarının müsilaj haberleriyle durma noktasına geldiğini söyledi. Bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi adına vatandaşa seslenen Demir, “Balık yemeyin zehirlidir gibi açıklamalar yapılınca satışlarımızda çok büyük düşüş yaşadık. Zaten bu dönemde tezgahlarda Marmara Denizi’nde tutulan bir balık yok, tezgahtaki tüm balıklar Karadeniz’den geliyor. İnsanların kafasında soru işaretleri var, vatandaş bu dönemde balıklar zehirli yemek zararlı diye düşünüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un müsilajla ilgili yaptığı son açıklamadan sonra vatandaşımızın biraz daha rahatlayacağını ve yeniden balık tüketeceğini düşünüyoruz. Vatandaşa sesleniyoruz; Balıklarda hiçbir tehlike yok, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz, besin değeri oldukça yüksek bu gıdadan uzak kalmayın. Şu anda fiyatlarımız da uygun seyrediyor. Hamsiyi 30, istavriti 40, tekiri 50, levreği ise 60 liradan vatandaşla buluşturuyoruz. Herkesi bol bol balık yemeye davet ediyorum” dedi.


‘RAHATLIKLA BALIK YİYECEĞİMİZ GÜNLERİ BEKLİYORUZ’


Müsilaj probleminin en kısa zamanda çözülmesini talep eden vatandaşlar ise, balık tüketme konusunda hala tereddütlü. Tezgaha bakıp kararsız kalan vatandaşlar, “Her hafta düzenli olarak balık tüketirdik ama müsilaj haberlerinden sonra kafamızda ister istemez soru işareti oluştu. Takip ettiğimiz kadarıyla deniz salyasının balıklara bir zararı olmadığı söyleniyor. Yine de tereddütlerimiz tam olarak geçmiş değil. Bir an önce deniz salyasının temizlenmesini ve gönül rahatlığıyla balık yiyeceğimiz günleri bekliyoruz.

Özel Haber: Ezgi Kayı