KURBAN BAYRAMI ZEHİR OLMASIN !

19 Temmuz 2021 Pazartesi 15:34

KURBAN BAYRAMI ZEHİR OLMASIN !

Diyetisyen Muazzez Coşkun, “  Kurban bayramının gelmesiyle beraber kırmızı et tüketimi, şerbetli tatlı tüketimi de artmaktadır. Ancak özellikle bu dönemde kronik hastalıklara sahip bireyler ve yaşlılar ekstra dikkatli olmalıdır “ dedi.

Selenay Tıp Merkezi Diyetisyeni Muazzez Coşkun, Kurban Bayramına dair beslenme önerilerinde bulundu.

 

 

“Kızartma ve kavurmalardan uzun durulmalı”

 

Bayramda da sağlıklı beslenmenin prensiplerine uymaya çalışarak yeterli, dengeli ve sağlıklı tercihler yaparak porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Coşkun, “Dengeli tabaklar oluşturulmaya özen gösterilmeli bütün besin gruplarından(süt grubu ekmek grubu sebze grubu meyve grubu) faydalanılmalıdır. Günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Etler pişirilirken ekstra yağ ilavesi yapılmamalı kendi yağında pişirilmelidir. Ayrıca ızgara haşlama ve fırın yöntemleri kullanılmalı kızartmalardan ve kavurmalardan uzak durulmalıdır. Kırmızı etler mutlaka yanında bir sebze ve limonlu C vitamininden zengin bir salata ile tüketilmelidir. Gidilen bayram ziyaretlerinde şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli ve şekerli/gazlı içecekler yerine ayran/bitki çayı/şekersiz Türk kahvesi tercih edilmelidir” ifadelerinde bulundu.

 

“Sindirimi kolay menüler tercih edilmeli”

 

Diyetisyen Muazzez Coşkun, Kurban Bayramı için ideal menü önerilerinde bulundu. Coşkun,” Kahvaltıda börek, kızartma tarzı ağır ve yağlı gıdalar yerine peynir, zeytin, domates-salatalık, yeşillik, yumurta, tam tahıllı ekmekler, şekersiz çay ya da bitki çayı yer almalıdır. Kırmızı et öğle yemeğinde tercih edilmeli ve yanında mutlaka C vitamininden zengin limonlu salatalar, haşlama veya ızgara sebzeler tüketilmelidir. Akşam ise sindirimi kolay ve düşük kalorili sebze ağırlıklı daha hafif bir menü tercih edilmelidir” dedi.

 

“Kronik hastalar bayramda daha dikkatli olmalı”

 

Coşkun, kronik hastalar ve kalp hastalarının bayramda daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek uyarılarda bulundu. “Kırmızı etin fazla tüketiminin başta kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri olmak üzere birçok hastalıkta tetikleyici rol oynadığına dair çalışmalar mevcut. Ayrıca kırmızı etin fazla tüketiminin kan kolesterol değerlerinde yükselme meydana getirdiği de gözlemlenmiş. Bu nedenle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları bayramda kırmızı et tüketimlerini sınırlandırmalı, sakatat tüketimden kaçınmalıdır. Sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına özen göstermelidirler” diye konuştu.

 

“Eti dinlendirmeden tüketmeyin”

 

Et tüketirken yapılan en büyük hatalardan birinin, eti dinlendirmeden tüketmek olduğunu belirten Coşkun, sözlerine şöyle devam etti,” Kurban eti tüketilirken yapılan en önemli hatalardan biri eti dinlendirmeden tüketmektir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk oluşturur. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Dolayısıyla bayram sabahı hafif klasik bir kahvaltı ile güne başlanmalı, yeni kesilmiş etler mümkünse 24 saat dinlendirilmelidir. Yapılan bir diğer yanlış da etleri fazla pişirmektir. Etler eğer mangal yapılacaksa kömürleşecek şekilde fazla kızartılmaması gerekir. Etin ateşe yakın olması vitamin kayıplarına yol açacağı gibi etlerin kömürleşmesi kanser riski taşır.”

 

 

 

 

ÖZEL HABER: MELAHAT ERSOY