İHALELERDE RANT İDDİASI

03 Mayıs 2021 Pazartesi 15:31
İHALELERDE RANT İDDİASI

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamu ihalelerinde yüklenici firmalardan tehdit ve şantaj yoluyla maddi kazanç sağlamaya çalıştıkları iddiasıyla 9 firma yetkilisi hakkında soruşturma başlatıldı. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma “ihaleye fesat karıştırma, nitelikli dolandırıcılık, yağma ve şantaj” suçlarından yürütülüyor.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat Yasin Çelik tarafından 9 firma yetkilisi hakkında yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.

Avukat Çelik tarafından savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde şüpheli firmaların, organize şekilde hareket ederek ihaleleri takip ettikleri ve hedef alacakları ihaleyi belirledikleri anlatılıyor. Şüpheli firmaların ardından ihaleyi alan kazanan firma belli olduğunda ise harekete geçtiği kaydediliyor. Dilekçede, şüpheli şirket yetkililerinin kamu ihalelerini sekteye uğratarak maddi kazanç sağlamak için idari yargıya başvurdukları ve yargıda temas ettikleri kişiler aracılığıyla ihaleleri durdurma kararları çıkarttıkları iddia edildi.