'KORUYUCU HEKİMLİK, HASTALIKLARIN ÖNLENMESİNE KATKI SAĞLIYOR'

22 Mayıs 2021 Cumartesi 13:29
'KORUYUCU HEKİMLİK, HASTALIKLARIN ÖNLENMESİNE KATKI SAĞLIYOR'

Dr. Özgün İyigün koruyucu sağlık hizmetlerinin, sağlığın korunması için verilen hizmet ve planlamalar olduğunu ve primer koruma, sekonder koruma, tersiyer koruma olmak üzere üç bölümde incelendiğini belirtti.

Medicana Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgün İyigün, koruyucu sağlık hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Özgün İyigün koruyucu sağlık hizmetlerinin, sağlığın korunması için verilen hizmet ve planlamalar olduğunu ve primer koruma, sekonder koruma, tersiyer koruma olmak üzere üç bölümde incelendiğini belirtti.

Dr. Özgün İyigün, sözlerine şöyle devam etti: "Primer korunma: Sağlığı geliştirmek, korumak için yapılan işlem ve önerilerdir. Hastalıkların önlenmesine önemli katkı sağlar. Örneğin aşılama, dengeli ve sağlıklı beslenme, çevrenin zararlı atık ile kaynaklardan temizlenerek, insana zarar vermesi engellenerek bedenen, ruhen iyilik halinin korunması için gerekli tüm önlemlerin alınması durumudur. Seconder koruma: Hastalıkların ortaya çıkma ihtimaline karşı, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce veya bu belirtilerin hafif olduğu dönemde erken tanı ve tedavinin yapılabilmesi için planlanan hizmetlerdir. Tersiyer koruma: Hastalık oluşma halinde hastalığa bağlı gelişecek engellilik durumunun ve kalıcı hasarların en az düzeye indirilmesi ve kişinin yaşam kalitesinin artırılması için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Hastalıkların erken teşhisinde sekonder korunma önem kazanmaktadır. Sağlık sorunu olmayan kişilerin; yaş, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin de dikkate alınarak, olası hastalıklarının erken tanısını ve önlem alınmasını amaçlayan Check-up (sağlık taraması) programlarının yönetimi ile tedavi düzenlenmesi iç hastalıkları bölümünce yürütülmektedir. Bilinen diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olan hastalarda beyin, kalp, böbrek gibi hayati organ hasarlarının değerlendirilmesinde (yani tersiyer korunmada) yine iç hastalıkları uzmanlığı önem taşımaktadır.