KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR: 'HALKIMIZIN ÇIKARI VE MENFAATLERİNİ KORUMAK İÇİN BURADAYIZ'

27 Nisan 2021 Salı 19:59
KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR: 'HALKIMIZIN ÇIKARI VE MENFAATLERİNİ KORUMAK İÇİN BURADAYIZ'

İsviçre’nin Cenevre kentindeki 5+BM gayriresmi Kıbrıs konferansı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in ikili görüşmesi ile başladı. Tatar görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Halkımızın çıkarı ve menfaatlerini korumak için buradayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 5+BM gayriresmi Kıbrıs görüşmelerinin yapılacağı Cenevre'ye gelmişti. Çavuşoğlu ve Tatar ile beraberindeki heyet, konferans öncesi Crans Montana Forumu (CMF) Kurucusu ve Onursal Başkanı Büyükelçi Jean-Paul Carteron'la görüşmüştü.

Konferans, Cumhurbaşkanı Tatar ile BM Genel Sekreteri Gutteres'in ikili görüşmesi ile başladı. InterContinental Hotel'de yapılan ikili görüşmenin yaklaşık 1 saat sürmesi bekleniyor.
Tatar'a görüşmede, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Müzakere heyeti üyesi, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar ve Uzman Danışman Osman Ertuğ eşlik ediyor.