KIZILAY’DAN TOPLUMA ÖNEMLİ ÇAĞRI “GÖNÜLLÜ OL”

30 Ekim 2021 Cumartesi 14:19

KIZILAY’DAN TOPLUMA ÖNEMLİ ÇAĞRI “GÖNÜLLÜ OL”

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, bu yıl da yurt genelinde çeşitli etkinliklere sahne oluyor. 29 Ekim itibarıyla etkinliklerini başlatan Türk Kızılay, tüm illerde eş zamanlı olarak şube ve temsilcilikleri ve 170 binden fazla gönüllüsü aracılığıyla haftanın anlam ve önemini, Kızılaycılık kültürünü bu yılın teması olan “Gönüllülük” üzerinden anlatacak. Hafta boyunca etkinliklere katılacağını ifade eden Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, “Gönüllülük ilkesini ve Kızılaycılık ruhunu herkese aşılamayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

Kurulduğu 1868 yılından bu yana ayrım gözetmeksizin insan ıstırabını dindirmek ilkesiyle hareket eden Kızılay, toplumsal dayanışma ve sosyal refahı arttırmak, muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi görevlerin yanı sıra kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında da faaliyet gösteriyor. Geçen yıl Covid-19 pandemisinin gölgesinde EBA TV aracılığıyla faaliyetlerini öğrencilere anlatan Kızılay, bu yıl 81 ilde genç nesilleri farklı etkinliklerle bir araya getiriyor. Türk Kızılay Bursa Şube de haftayı bir dizi etkinlikle kutlayacak.

 

KIZILAY HAFTASI’NDA ÇOCUKLAR VE GENÇLER KIZILAYCILIK KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRENİYOR

 

Kızılay Haftası’nda birlik beraberlik ve gönüllülük temasının, herkese aşılanması için çalıştıklarını kaydeden Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, “Halkın sağduyusunu, vicdanını, hoşgörüsünü, şefkatini ve iyilik severliğini insanlığa hizmete dönüştürmekten haz duymak’ olarak tanımlanan Kızılaycılık, ilke ve değerlerini ülke genelinde yaygınlaştırarak yeni iyilik dervişlerini topluma kazandırmayı hedefliyor. Kızılay Haftası’nda yapılan etkinliklerle de 1943 yılından bu yana Kızılaycılık kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Bursa Şube olarak düzenlediğimiz etkinliklerle bu çabaya katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi.

 

KIZILAY HAFTASI’NDA “GÖNÜLLÜLÜK” TEMASI İŞLENİYOR

 

Bu yıl Kızılay Haftası boyunca “Haftalara, aylara, yıllara sığmayan iyilik için gönüllü ol” teması kapsamında çocuk ve gençler için renkli etkinlikler ve bilinçlendirici faaliyetler düzenlendiğini kaydeden Başkan Tutanç, “Şu anda Türkiye genelinde 170 binden fazla gönüllüsü bulunan Kızılay’ın Aralık 2020’de devreye alınan yeni gönüllü yönetim sistemi gonulluol.org’un tanıtılmasının ardından “2021 Gönüllülük Yılı” ilan edilerek yıl boyunca gönüllülük çalışmalarını artıracak çeşitli faaliyetler ve uygulamalar hayata geçirildi. 2021 Gönüllülük Yılı’nda Kızılay Haftası’nın ana teması ise “gönüllülük” üzerine inşa edildi. 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında da Türkiye’nin 81 şehrinde Kızılay’ın gençlik ve kadın teşkilatları pankartlar eşliğinde her il ve ilçede Kızılay Haftası yürüyüşü gerçekleştirecek. Kalabalık alanlara kurulacak olan stantlar ile Kızılay’ın faaliyetleri anlatılarak gönüllü kazanımı sağlanmaya çalışılacak. Kızılay’ın kan verme stantları da hafta boyunca kan bağışında bulunmanın önemine dikkat çekecek. Bursa Şube olarak düzenlediğimiz etkinliklere yoğun katılım bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 Haber: Sevim Pala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu