İznik, dünya dinleri buluşmasına hazırlanıyor

24 Aralık 2020 Perşembe 18:10
İznik, dünya dinleri buluşmasına hazırlanıyor

Bu kentin tarihinin her konu da öne çıkarılması ne yazıktır ki, şehir merkeziyle sınırlı kalmıştır.

Hâlbuki, Mustafakemalpaşa'dan Orhaneli'ne, Gölyazı'dan Mudanya'ya, Tirilye'den Gemlik'e şehrin dört bir yanın da günümüze ve geleceğimize yön verecek ayağa kalkmayı bekleyen çok sayıda tarihi eser yapılar var.

Mesela İznik.

Dört farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip İznik'e maalesef hak ettiği değer verilmiyor.

Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin girişimleriyle İznik'in tarihindeki önemi bir nebze de olsa hatırlanmaya başlanmıştı.

İlçedeki tarihi eserlerin büyükşehir belediyesinin girişimleriyle gün yüzüne çıkarılmaya başlanınca yazımın başlığını şöyle atmıştım.

"Recep Altepe, İznik için büyük şans"

Gerçekten de öyle olmuştu.

Büyükşehir Yasası ile yetki alanı genişleyen büyükşehir belediyesi, İznik özelinde önemli çalışmaların startını yıllar sonra vermişti.

3 bin 600 metre uzunluğundaki surların onarımına başlanması, sahil projesi ve de en önemlisi dünya da son 100 yılın keşfi olarak değerlendirilen İznik Gölü'ndeki Bazilika'nın ortaya çıkarılmasıdır.

Daha sonra yapılan incelemelerde Bazilika'nın Hıristiyan dünyasının kutsal kitabı İncil'in M.S. 325 yılında toplanan 1. Konsül tarafından bugünkü halinin verildiği yer olduğu ortak görüşüne varılmıştır.

Geçtiğimiz günlerde İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdülkerim Baştürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, İznik Müze Müdürü Arkeolog Ahmet Türkmenoğlu, İznik Kazı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Prof. Dr. Murat Taş'ın öncülüğünde sektör yöneticilerinin katıldığı toplantı gerçekleşti.

Toplantının gerekçesi, dünya kamuoyu tarafından 100 yılın keşfi olarak nitelendirilen Bazilika’nın ziyarete nasıl açılabileceği değerlendirilmesinin sonunda ortaya şöyle bir fikir çıkmış.

Göl içindeki Bazilika’nın Göbeklitepe’de uygulanan modele benzeyen tarihe ve doğaya zarar vermeyecek şekilde çevresine yüzer iskele yapılarak ziyarete açılabilecek konuma getirilmesi.

Bu şu demek oluyor.

Şayet bu proje hayata geçirilip Bazilika ziyarete açılırsa tıpkı biz Müslümanların kutsal toprakları Mekke ve Medine'ye nasıl Hacı olmak için gidiyorsak dünyadaki milyonlarca Hristiyan aleminin İznik'e Hacı olmak için gelmelerine bir gerekçe sağlamış olabiliriz.

Surları, kapıları, müzeleri ve tarihi mekanlarıyla çok önemli bir bölge olan İznik’te göl içindeki Bazilika’nın ziyarete açılmasını iyi bir tanıtımla dünyanın ilgisini çekeceği gibi inanç turizmi açısından da Türkiye’nin çok önemli bir çekim merkezine dönüşebilir.

Daha da önemlisi 2025 yılı 1. Konsül 'ün toplanmasının 1700'üncü yıl dönümü olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuyu görüşüp dünya dinlerinin İznik'te buluşması planlanıyor.

Hatta Papa'nın da davet edilmesi ve İznik'e gelmesi için Vatikan ile görüşmelere başlanmış.

Bu çalışmaların hepsi dünya dinlerinin buluşmasına ev sahipliğini İznik'in yapmasıdır.

Peki neden olmasın?

Yazarın Diğer Yazıları