İŞTE HDP İDDİANAMESİNİN DETAYLARI!

18 Mart 2021 Perşembe 12:47
İŞTE HDP İDDİANAMESİNİN DETAYLARI!

İddianamede, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzur ve güveni için HDP'nin temelli kapatılmasının hukuksal zorunluluk olduğu kaydedildi.  İddianamede, PKK/KCK silahlı terör örgütüne eleman temin etmekte HDP'nin aktif rol oynadığı belirtildi.  604 sayfalık iddianamede, HDP'nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.  

SİYASİ YASAK İSTENEN İSİMLER

HDP iddianamesinde çok sayıda isim için 5 yıl süreyle siyaset yasağı talep edildi. O isimler arasında Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Mithat Sancar, Sezai Temelli, Sırrı Süreyya Öner, Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ da bulunuyor. İddianamede 580 şüpheli hakkında açılan davalar ve suçlamalara yer verildi.  

İşte iddianamede yer alan ifadeler:

"Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK'nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır.
Davalı parti hiçbir milli meselede Türkiye'nin yanında yer almamış, karşısında kim varsa onların safında yer almayı tercih etmiştir.
HDP kongreleri örgütün propagandasının yapıldığı, teröristlere saygı duruşunda bulunulduğu 'PKK kongreleri' şeklinde cereyan etmiştir.
HDP, terör örgütü PKK/KCK'yı açıkça desteklemekten öteye geçerek onun bir organı gibi faaliyette bulunmuştur.
Seçimlere terör örgütünün dikte ettiği adaylarla girdi.
HDP, PKK'ya 'terör örgütü', PKK'lılara 'terörist' diyemedi.
HDP, TSK'nın operasyonlarını işgal girişimi gibi gösterdi.
Türkiye'nin bütünlüğü için HDP'nin kapatılması zorunluluk.
HDP binaları şüphelilerin buluşma noktası oldu.
PKK'ya yakın duran ailelerden para temin edildi, toplanan paralarla PKK terör örgütü üyeliğinden tutuklu bulunanların ailelerine yardım edildi.
Belediye çalışanlarından örgüte yardım için para toplandı. ''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Hürriyet

...............

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu