İRAN'DAN ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ URANYUM HAMLESİ

07 Nisan 2021 Çarşamba 13:39
İRAN'DAN ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ URANYUM HAMLESİ


Ülke olarak 55 kilogram yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stokuna sahip olduklarını belirten İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, bu sayının kısa zamanda 120 kilograma yükseleceğini duyurdu.

Sözcü Behruz Kemalvendi, nükleer faaliyetler ve uranyum zenginleştirilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kemalvendi, İran Meclisinin "Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı" adıyla aldığı karar sonrası uranyumun yüzde 20 zenginleştirilmesi işlemine başladıklarını hatırlattı. Kemalvendi, "Meclisin aldığı karar, yüzde 20 oranındaki zenginleştirilmiş uranyumdan 120 kilogram elde etmek. Biz alınan karar sonrası bu işleme hızlı bir şekilde başladık" dedi.

Alınan karar sonrası şu ana kadar 55 kilogram yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum elde ettiklerini belirten Kemalvendi, bu sayıyı kısa zamanda Meclisin belirlediği hedefe çıkaracaklarını duyurdu. Kemalvendi, "Yolun yarısını geride bıraktık. Bu şekilde devam etmemiz halinde Meclisin belirlediği 120 kilogram uranyum hedefine 8 aydan önce ulaşmış olacağız" şeklinde konuştu.

"Yeni nesil geliştirilmiş santrifüjlere sahibiz"
Nükleer anlaşma sonrası uranyum zenginleştirilmesinde kullanılan santrifüj sayısının azaldığı yönündeki eleştirilere değinen Kemalvendi, "Santrifüj sayımız azalmış olabilir. Ancak bugün yeni nesil geliştirilmiş santrifüjlere sahibiz. Geliştirdiğimiz IR6 santrifüjleri sayesinde uranyum zenginleştirme kapasitemiz 8 kat arttı" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

----------------------

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu