İRAN VE ABD’NİN MAHKUM TAKASI İÇİN ANLAŞTIĞI İDDİA EDİLDİ

02 Mayıs 2021 Pazar 22:23
İRAN VE ABD’NİN MAHKUM TAKASI İÇİN ANLAŞTIĞI İDDİA EDİLDİ

Lübnan merkezli ve İran’a yakınlığı ile bilinen El Meyadin kanalı, İran ve ABD’nin karşılıklı mahkum takası için anlaştığını öne sürmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price iddiaları reddetti.

İran ve ABD arasındaki mahkum değişimi haberlerine bir yenisi daha eklendi. Lübnan merkezli ve İran'a yakınlığı ile bilinen El Meyadin kanalı, ABD ve İran'ın karşılıklı mahkum takasında anlaştıklarını iddia etti. İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, İran'ın ABD'de tutulan 4 İranlı mahkum karşılığında, casusluk yapmakla suçlanan 4 ABD vatandaşını serbest bırakacağını ve ABD'nin 7 milyar dolarlık dondurulmuş İran fonlarını iade edileceği öne sürüldü.

ABD'den yalanlama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, basında mahkum takasına ilişkin çıkan haberleri yalanlayarak, “Bir mahkumu takası anlaşmasına ulaşıldığına dair raporlar doğru değil" ifadelerini kullandı. Price, “Söylediğimiz gibi, her zaman İran'da gözaltına alınan veya kaybolan Amerikalıları gündeme getiriyoruz. Onları aileleriyle yeniden bir araya getirene kadar durmayacağız” dedi.