HOLLANDA HÜKÜMETİ'NE SREBRENİTSA TEPKİSİ

11 Şubat 2021 Perşembe 12:24
HOLLANDA HÜKÜMETİ'NE SREBRENİTSA TEPKİSİ

Hollanda hükümeti, Bosna Savaşı sırasında Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı görev yapan ve Srebrenitsa’daki katliama seyirci kalmakla suçlanan Hollandalı askerlere 5 bin euro ödeyecek.


Hollanda hükümeti, 1995’te Bosna Savaşı’nda Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan ve Srebrenitsa’da 8 binden fazla Boşnak Müslümanın öldürüldüğü katliama sessiz kalmakla suçlanan Hollandalı askerleri “jest” göstergesi olarak 5 bin euro ile ödüllendireceğini açıkladı.


Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’a, Srebrenitsa savaşında görev yapan Hollandalı askerler hakkında hazırlanan rapor sunuldu. Raporda, soykırımın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen askerlerin 3’te birinin halen psikolojik ya da fiziksel desteğe ihtiyacı olduğu açıklandı. Askerlerin yaşadıkları tecrübelerin faturasını ağır ödedikleri ifade edilen raporda, askerlerin içinde bulundukları koşullar değerlendirildiğinde, kendilerinden imkansız bir şey talep edildiği, bu askerlerin devlet ve halk tarafından takdir görmedikleri belirtildi. Ayrıca askerlerin yaşadıkları travmayı atlatabilmeleri için önümüzdeki dönemde istekleri üzere Bosna ziyaretleri düzenlenebileceği kaydedildi.


Hollanda hükümetinin bu açıklaması ise sosyal medyada tepkilere yol açtı. Bunun 17 Mart’ta yapılacak seçimler öncesi gösteriş amaçlı yapıldığı ve askerlerin yanlış davranışlarından dolayı binlerce insanın katledilmesine rağmen yine de takdir gördükleri belirtildi.

 

 

 

.............................

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu