Soylu'dan çarpıcı açıklamalar

24 Eylül 2020 Perşembe 09:35
Soylu'dan çarpıcı açıklamalar


CUmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çalışmanın kedisi için onur ve gurur olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Tayyip Erdoğan’dan sonra siyaset veya bu görevlerle ilgili mezar taşımda bir şey yazmasına gerek yok. Ama benden sonraki bilsinler ki bu adam Tayyip Erdoğan’la çalıştı bitirdi defteri kapattı. Dünyada bundan daha büyük bir şeref onur yok” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber Gündem Özel programına konuk oldu. Bakan Soylu, programda Türkiye Gazetesi Yayın Koordinatörü Yücel Koç ve Türkiye Gazetesi yazarları Cem Küçük ile Süleyman Özışık sorularını yanıtladı.

“Birbirimize destek olmalıyız, tekrar eski günlere dönmemeliyiz”
Pandemiyle ilgili alınan tedbirleri konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Toplu ulaşımla ilgili genel tedbirlerimizi aldık. Bugün denetim vardı. Her hafta genel denetim yapıyoruz. Aynı zamanda il sağlık denetim merkezleri kurduk, teknolojilerle entegre ettik. Herkesin üzerine bir görev düşüyor. Maske takmak bir hak, bir başkasına bunu bulaştırmak o kişinin hakkına girmek. Maske mesafe temizlik, başka bir şey istemiyoruz. Giriyorsunuz bir mahalleye 7-8 kişi bir arada polis diyor ki maskenizi takar mısınız, ya git diyorlar. Şimdi bu normal bir asayiş olayı değil, adamın mahallesi, düğüne gidiyorsunuz burada kurallara uymuyorsunuz diyoruz. Vatandaşımız bizi anlayışla karşılasın bu bir asayiş olayı değil, bu idari bir olay. Sonucu kötüye dönebilecek bir idari olay siz uyarın ne olur dedik. Burada birbirimize destek olmalıyız, tekrar eski günlere dönmemeliyiz. Yaşlılarımızın evden çıkmadığı günlere dönmemeliyiz. Salgınla ilgili öngörü ortaya koyamıyoruz ki” dedi.

“Benden sonraki bilsinler ki bu adam Tayyip Erdoğan’la çalıştı bitirdi defteri kapattı”
“Ülkelerin güçleri vardır, siyaset biliminde buna milli güç denir. Bir ülkenin ordusu milli güçtür, bir ülkenin ekonomisi milli gücüdür. Sayın cumhurbaşkanımız bu gün bu ülkenin milli gücüdür” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Soylu, “Bundan 50 yıl 100 yıl sonra sadece onlarla çalışanlar tarafından değil, gelecek Türkiye’si tarafından kabul edilecek. Ortaya koyduğumuz sıçrama Türkiye’nin büyümesi, cesur olması, yardım eli uzatan olması, tarihiyle buluşması, balkanlara kadar buluşması, terörle mücadelesi, sanayisi teknolojisi, hayallerinin gerçekleşmesi görülecek. Gönül ister ki tarih bunu önceki zamanlarda göstersin. Sayın cumhurbaşkanımızla 2012 yılı 5 Eylül’de girdim AK Parti’ye, 8. Yılı bitirdik. Bir kısmında partide görev verdi çalıştık, bir kısmı da hükümette görev verdi çalıştık. Gücümüz yettiğince yükünü almaya çalışıyoruz, talimatlarını yerine getirmeye çalışıyoruz. Yarını önemseyenler olabilir, çok doğaldır. Ama benim şahsi kanaatim, Türkiye’nin bu günü için bu dönemi önemlidir. Bu dönemi iyi atlatabilirsek, yarın önemlidir. Bu dönemi atlatmakta, tecrübesiyle, bilgisiyle, dünyayı bilmesiyle, Türkiye’yi tanımasıyla ancak Tayyip Erdoğan’la mümkündür. Bu bir nasip meselesi, sayın cumhurbaşkanımızla çalışıyoruz. Benim bırakabileceğim en büyük miras sayın cumhurbaşkanımızla birlikte çalışma şerefidir. Ben bu şerefe nail oldum. Bundan sonrasını istiyor değilim ve yapmayacağım. Yani sayın cumhurbaşkanımızla beraber kendi takdirleridir, o ne derse bizim için talimat olur. Hayatım boyunca sadık ve bağlı kalacağım o ayrı, ama Tayyip Erdoğan’dan sonra siyaset veya bu görevlerle ilgili mezar taşımda bir şey yazmasına gerek yok. Ama benden sonraki bilsinler ki bu adam Tayyip Erdoğan’la çalıştı bitirdi defteri kapattı. Dünyada bundan daha büyük bir şeref onur yok. Türkiye’ye bu gün lazım. biz bugünü geçersek, yarın kim ne yaparsa yapar, Türkiye’nin önünde çok iş var. Biz defteri orada kapatacağız” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selefi derneklerin silahlanmasıyla ilgili konuşarak, “DEAŞ’tan 2020 yılında 152 terör eylemi engellemişiz. 26.8 ton bomba. Bir şey ifade ediyor mu? PKK’dan DEAŞ’tan ve DHKP-C’den engellediğimiz eylemler var. Türkiye güvenlik açısından 24 saat çalışıyor” dedi.


“2016’dan bu güne kadar bu meseleye mensup 5 bin kişiyi gözaltına aldık”
Selefi derneklerin silahlanmasıyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir tarafımızda Suriye var, bir tarafımızda DEAŞ var, bir tarafımızda PKK var, bir tarafımızda EL Kaide gibi selefi alt yapıyı oluşturan bir anlayış söz konusu. Biz her söylenen bilgiyi ciddiye alırız. Bizim işimiz bilgiyi yönetmek, bilgiye açız, bize verilen bilgiyi açık kaynak olarak görürüz, bizim görevimiz bu bilgiyi analiz etmek buradan bir şey çıkartmak. Selefi inancına kaynaklı, radikalleşmenin kaynakları diye bir çalışma yaptık. 1,5 yıldır yapılıyor. 2016’dan bu güne kadar bu meseleye mensup 5 bin kişiyi gözaltına aldık. Bursa’da başka bir emir daha aldık onu açıklamadık. Soruşturmamız sürüyor. İllerde operasyonlar yapıyoruz ve devam ediyoruz. Bir otomatik silah ve uzi yakalandı. Onlar bir yerlere gidiyordu. İstanbul’da Ayasofya’ya ve bir takım derneklere yönelik operasyonlar vardı onlar yakalandı. Yani şöyle burada bir hareketlilik söz konusu ama uzun zamandan beri ben zaten DEAŞ’la ilgili hareketlenme olduğu zaman söylüyorum. Şimdi yaklaşık 15-20 gün önce Giresun’da yine söyledim. Emirlik denildiği zaman Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak kanıt bulmaya çalışıyoruz. Kanıtı bulduk, arkadaşlar başarılı bir operasyon yaptılar. Bulunca adamın emir olduğunu da bulduk. Kod adı Briketci. Devletin yıllardan beri bu işle yaptığı mücadelenin haritası. Yaklaşık 28 tane dernek ve vakfa operasyon yapmışız. 250 kişiyi gözaltına alıp tutuklamışız. Türkiye’de bu mücadele devam ediyor. Olur ya atladığımız olabilir, bizim bilgiye her zaman ihtiyacımız var. Göremediğimiz var, bir iki gün içerisinde bildiğini anlatacak, bu yanlış bir şey değil. Bir kişinin ifadesi de bizim için önemli. Belki başka bir şey görüyor. Ben dinlemek zorundayım. Bu mücadele güçlü bir şekilde geçiyor” dedi.

“DEAŞ’tan 2020 yılında 152 terör eylemi engellemişiz. 26.8 ton bomba”
DEAŞ’la ilgili yeni yakalanmaların olduğunu belirten Bakan Soylu, “Yeni aldık, DEAŞ’tan 2020 yılında 152 terör eylemi engellemişiz. 26.8 ton bomba. Bir şey ifade ediyor mu? PKK’dan DEAŞ’tan ve DHKP-C’den engellediğimiz eylemler var. Türkiye güvenlik açısından 24 saat çalışıyor. Biz çocuk gibi seviniyoruz. Bir ilde bir şey yakaladığımız zaman seviniyoruz. Bunların arkasında bir yapı olduğu aşikar. Bahsettiğiniz yapılardan etkilenmemesi mümkün değil. Amerika’nın DEAŞ konusundaki tezi kendine aittir. Rakka’da DEAŞ ve PYD ben bir araya getirmedim ki veya DEAŞ’la PYD arasındaki petrol alışverişini Türkiye sağlamadı, Türkiye yapmadı. Bu büyük bir oyunun parçası, bunda herkes var. Allah’ınızı seversiniz DEAŞ’ın Ayasofya ile fikri olarak ne çatışması olabilir. Her şey adım adım takip etmeye çalıştığımız, milletimiz bu tip tehlikelerden korumak için çaba sarf ettiğimiz, istihbarat ve terördeki arkadaşlarımız çalışıyorlardır” diye konuştu.

”Uyuşturucunun terörle PKK ile bağlantısı var”
“Sayın cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun, bu meseli bitirmeniz lazım dedi ve arkamızda dağ gibi durdu” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Soylu, “Talimatlarıyla eksik kaldığımız yerde bize güç verdi. Biz burada bir mücadeleye başladık. Uyuşturucunun terörle PKK ile bağlantısı var. Avrupa’nın uyuşturucunun önemli bir bölümünü PKK yönetiyor. Ben söylüyorum bir gün gelin bizi kurtarın bu işlerden diyecekler. Ne olursunuz diyecekler. Bu açıdan bu dediğimiz sözlerden sonra büyük bir mücadele başladı. elbette ki rehabilitasyona yönelik adımlar atılıyor. Bundan 7 yıl evvelki duruma gelmiş oluruz. Buradaki temel mesele metruk binalar dahil olmak üzere, 81 bin 494 binaya işlem yaptık. bunların önemli bir bölümünü yıkıyoruz. İki yılda uyuşturucu konusunda veriler alıyoruz. 2017 itibaren başlattık narkolog diye bir araştırmamız var. Kimi yakalıyorsak hepsine anket yaparız. Özellikle narkologta nerede kullanıyorsun, evde, metruk binalarda, arabalarda kullanıyorlar. Bizde bütün bunlara yönelik tedbirler alıyoruz” diye konuştu.

“Biz esas metanfetamin şu anda en büyük tehlikesi, buz beyaz denilen bir şey”
Uyuşturucuyla mücadeleyle ilgili konuşan Bakan Soylu, “Önemli olan uyuşturucu baronlarını yakalamak. Bizim gerek FETÖ, PKK olsun finansa dayalı operasyonlarımız devam ediyor. Doğudan gelen eroin Afganistan ve İran üzerinden gelir. Skunk batı mahreşlidir, genetiği değiştirilmiş esrardır. Eroinin çok azı batıdan gelir. Bonzai de batıdan gelir. Esas bu yıl tehlike olarak gördüğümüz 3 şey var. Bir esrarın artacağını düşünmüştük doğru düşünmüşüz. Zannediyorum yıl sonu itibariyle 80 tonu yakalarız. Skunk’ın artacağını düşünmüştük ama artamadı, sebebi pandemidir. Biz esas metanfetamin şu anda en büyük tehlikesi, buz beyaz denilen bir şey. Çok kuvvetli bir uyuşturucu buhar gibi bardak içerisinde kullanılıyor. Çok tehlikeli ve bağımlılık yapan bir şeydir. Beklediğimiz gibi oldu. Öngörülerimiz tutuyor. Uluslararası yakalamalar yapıyoruz. Avrupa’nın kendine zararı dokunduğu her şeyde işbirliği yapmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu güne kadar 247 bin soruşturma yapmışız. Tüm Türkiye’de 247 bin toplam 603 bin orada mahkemelerin ifadeye çağırdıkları falan var. Türkiye’de 125 bin kişi kamudan ihraç edildi. Bunun kaçı içişleri bakanlığı biliyor musunuz? 44 bin kişisi İçişleri bakanlığından” dedi.


“Tüm Türkiye’de Bu güne kadar 247 bin soruşturma yapmışız”
FETÖ’yle ilglii yapılan soruşturmalarla ilgili bilgiler aktaran İçişleri Bakan Süleyman Soylu, “FETÖ soruşturmaları yapılıyor. Bu güne kadar 247 bin soruşturma yapmışız. Tüm Türkiye’de 247 bin toplam 603 bin orada mahkemelerin ifadeye çağırdıkları falan var. Türkiye’de 125 bin kişi kamudan ihraç edildi. Bunun kaçı içişleri bakanlığı biliyor musunuz? 44 bin kişisi İçişleri bakanlığından. Geçen gün bir kaymakam açığa alınma oldu. Bu nasıl süreç? Ankara sınırları içerisinde bu yıl sadece tespit ettiğimiz FETÖ’cü bin 600 kişi, 2019’da 2 bin kişi, daha yeni tespit. Mahrem imamları onlar ortaya koyuyorlar, iki ifadeler, üç gaybubet evleri, çalışma evleri, ardışık arama soruşturmaları, ankesör soruşturmaları, hat soruşturmaları ayrı ayrı kompartımanız var. Size yeni bir şey daha söyleyeyim şu ana kadar 2 milyon 200 bin dijital veri çözdük. Bunu siber başkanlığımız çözdü. Avrupa’nın 4 yıldakinin tamamına denk geliyor. Bu verilerde çözemediklerimiz, ağır hasarlı olanlar var. Oradan çıkanlar var. Yeni ankesör soruşturmalarından elde ettiklerimiz var. 19 bin 500 kişi ankesör soruşturmalarında kusurlu bulduğumuz var. Bu kişilerin yüzde 39’u 7 bin 700 kişisi evet bu işi yaptık. Dünyada hiçbir soruşturmada ben bu işi yaptım diyen bir sonuca yakalasınlar gelsinler benim anlıma şaplağı yapıştırsınlar. Ankesör soruşturmalarında 19 bin 189 bunun 7 bin 454’ü yüzde 39 oranında etkin pişman oldum diyor. Dünyada böyle bir sonuç yok. Neticede bu güne kadar da kaç kaymakam ve Mülki amir ihraç ettiğimizi sorarsanız. Toplam bin 700 tane var. Bu rakamın yüzde 36-37 gibisini ihraç ettik, 853’üne soruşturma açtık, ifadelerde adı geçen. Yenilerini niye ihraç ettiniz diye sorarsanız ankesör, operasyonel hat ve ardışık gördük. Bunların hepsine bakarım. Birisiyle ilgili hak var orada. Doğru olup olmadığını ve devlette çalışılıp çalışılmayacağını yeter ki göreyim. Yaklaşık 3 gün toplantı yaptık. Arkadaşlar bizim burada yapmamız gereken tedbirdir ve biz bunları açığa alalım dedik” dedi.

“Emniyet, hakimler, savcılar Türkiye’nin en büyük belasını çözüyorlar ve ülkeden def ediyorlar”
Ahlat’taki törenle ilgili konuşan Bakan Soylu, “Erkan İsa Arat, Ağrı Tutak Kayyumu, hakkında bir ifade var. İfade kuvvetli bir ifade değil. Şuradaki ev sohbetlerinde gördüm diye ifade var. Olabilir bir iki ev sohbetine gitmiş olabilir. Terör örgütünün içerisinde olmaz, buna ait soruşturma açılmış. Ne zaman ki ankesör geldi. Oturup değerlendirmemiz Ahlat’tan sonra oldu. Törenden sonra oldu. Oturduk 2-3 gün üzerinde çalıştık, sonra baktık ki bunu tutmak mümkün değil. Bir iki tane sohbete ettiği konusunda bir ifade var. Ama öyle çok ifadeler var. Tutak’tan aldık, Ahlat’a getirdik. By-Lock gördüğünüz zaman operasyonu yapıyorsunuz, ifade olduğu zaman operasyonu yapıyorsunuz. Onun dışında başka bir şey yoksa bunu izlemeye alıyorsunuz, operasyonel hat çıktığı andan itibaren yeni bir ifade geldi, şu tarihte gördük bu ev abisiydi, gibi dedikten itibaren bunlar güçlü karineler alırsın bunun çalışmasını yaparsın. Bunu söyleyenler mahkemede ifade verenler. Her türlü ilişkilerin tamamına bakıyoruz. Bununla ilgili değerlendirme var mıdır diye bakıyoruz. Bu bahsettiklerimin önemli bir bölümü beraat etmişler. Biz yeni bir delil bulduk, tedbiren bu delille birlikte açığa aldık, bundan sonrada olur. İçerde mengeneyi sıkıştırdık, hareket kabiliyeti daraldı, yok. Benim beklentimden biraz daha önce oldu. Esas FETÖ’cü Amerika, Avrupa ve diğer ülkelerdedir. Dışarıdaki FETÖ’cülerde kutuplaşmalar, dağılmalar, birbirlerine iftiralar ciddi bir şekilde başladı. eğer biz içerideki mengeneyi iyi sıkar iyi bir noktaya getirirsek ve buradan vazgeçmezsek inanıyorum ki buradan FETÖ’yü tasfiye eden bir süreç ortaya çıkar. Bir ipucu vereyim. FETÖ tartışmaları geçen hafta manipüle edildi. Onların Türkiye’deki bir ülkenin büyükelçileriyle sıkı ilişkileri var. Meseleleri sulandırmaya çalışıyorlar. Adalet Bakanlığıyla İçişleri Bakanlığı sırt sırta vermişler emniyet, hakimler, savcılar Türkiye’nin en büyük belasını çözüyorlar ve ülkeden def ediyorlar. Bununla beraber dışarıyı da sıkıştırıyorlar. Bu bizim için kaybedilmeyecek bir fırsattır. Bu sadece bir belayı def etmek değil, Türkiye ile uğraşanlara bir özgürlük ilanıdır” diye konuştu.

“Biz sana sadece terör örgütü dersek yanılırız. Büyük bir istihbarat örgütü aynı zamanda”
FETÖ’nün istihbari örgüt olduğunu söyleyerek konuşmasını söyleyen Bakan Soylu, “FETÖ istihbari terör örgütüdür. Biz sana sadece terör örgütü dersek yanılırız. Büyük bir istihbarat örgütü aynı zamanda. Yani demin söyledim kripto mesajlar çözüyoruz. Okuyoruz yeni bir şeyler buluyoruz. Böyle bir kripto örgütün kırıntıları olacaktır. Eğer sen zafiyet gösterirsen tepene binebilecek bir gücü bulmaya çalışacaklardır. Ama muhakkak kripto olacak olmayacak dersem, Türkiye’de bir şey oluşturabilecek bir etkinliği söz konusu değil şu anda” dedi.