Az Kalsın Diplomatik Kriz Çıkıyordu

17 Kasım 2020 Salı 12:03
Az Kalsın Diplomatik Kriz Çıkıyordu

Biliyorum Big Brother’dan Merkez Bankası’na yapılan atama, Maliye Bakanlığı’na yapılan atamayla ilgili kulis bilgileri beklentisi içindesiniz. Hele hele “damat niye istifa etti?” sorusunun cevabı olabilecek kulis bilgileri bekliyorsunuz!

“Big Brother böylesine önemli olayları takip etmedi mi yoksa?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız.

Big Brother böylesine önemli olaylar olacak da o olaylarla ilgili kulis bilgilerini takip etmeyecek! Böyle bir şey mümkün değil!

Tabii ki takip etti.

Fakat bu olayların perde arkası böyle bir ortamda yazılabilecek gibi de değil.

Bakarsınız ilerde bu olayların perde arkasıyla ilgili de bir şeyler yazarız ama ilk belirtilerin ortaya çıkması lazım! Bu da nereden bakarsanız bakın 2 aylık, bilemediniz 3 aylık bir zamanı gerektiriyor. İlk belirtiler muhtemelen Ocak ayı sonrasına doğru kendini gösterir!

Madem bu iki olayla ilgili perde arkası kulisleri yazamıyoruz, o zaman biz de geçtiğimiz Ekim ayı sonunda neredeyse diplomatik bir krize sebep olabilecek bir olayla ilgili Ankara koridorlarında duyduğumuz bir kulis bilgisini aktaralım!

Efendim muhtemelen hatırlayacaksınız, geçtiğimiz Ekim ayının son günlerinde (30 Ekim tarihindeydi galiba!) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir ödül töreni yapıldı:

Aziz Sancar bilim ödülleri.

Bilmeyenleriniz olabilir diye hemen aktarayım:

Cumhurbaşkanının katıldığı tüm programlarda, programa katılacak herkes test yaptırmak zorunda. Özellikle de böylesine yaygın bir salgın döneminde bu bir zorunluluk.

Biliyorsunuz tüm dünya Corona virüs denilen bir salgının tehdidi altında neredeyse bir yıldır. Onun için Cumhurbaşkanı’nın katılacağı programa katılacak olan davetliler covit – 19 testinden geçiriliyor.

Test yaptırmayanlar veya testi pozitif çıkanlar makamı – mevkii ne olursa olsun programa katılamıyor, bakan olsa bile!

Nitekim Bakanlar Kurulu toplantısına katılan bakan ve bürokratlar da bu testi yaptırıp öyle katılabiliyorlar Bakanlar Kurulu Toplantısına.

İşte Aziz Sancar bilim ödüllerinin dağıtılacağı toplantı da Cumhurbaşkanı’nın katılacağı bir toplantı olduğu için programa katılacak davetlilerin hepsinin yanı sıra toplantıda hizmet verecek garson ve hizmetlilerin de test yaptırması bir zorunluluktu.

Programa katılacaklar 190 kişilik bir listeden müteşekkildi. Yalnız bu toplantının bir farklılığı vardı: Programa yabancı misafirler de davetliydi. Dolayısıyla yabancı misafirlerin de test yaptırması gerekiyordu.

Buraya kadar bir sorun yok. Sorun test sırasında meydana geldi!

Test yaptıran 190 kişiden 100’ünün testi pozitif çıkmıştı çünkü.

Programa Türkiye’den katılacaklar neyse de, Türkiye dışından gelenlerin testinin de pozitif çıkması ufak çaplı kargaşaya sebep olmuştu!

Testi pozitif çıkan misafirler “Yahu ben hep evimdeydim. Evimden çıktım uçağa bindim. Ben bu virüsü uçakta mı kaptım?” diyerek hayretlerini dile getirmekten geri durmadılar.

Haklılar da üstelik.

Bakıldı ki, ufak çaplı da olsa diplomatik bir kriz çıkmak üzere, çareyi yeniden ve farklı bir şekilde test yapmakta buldular!

İkinci testlerin sonucu mu?

Testi pozitif çıkan 100 davetlinin hepsinin de testleri negatif çıkmış.

Ufak çaplı kriz kazasız belasız atlatılsa da bu arada mağdur olanlar da olmuş hâliyle: Programa garson veya hizmetli olarak katılacak personel ne yazık ki mağdur olmuş.

Mağdur olmuş, çünkü ilk testleri pozitif çıkan bu personel evlerine karantinaya gönderilmiş. Onlara ikinci defa test yapılmamış çünkü.

Aklınıza takılan soruları sakın ola ki sormayın!

Benim de aklıma takıldığı için bu sorular, muhataplarına sormaya kalkıştım, bir yığın laf işittim ne yazık ki…

Yazarın Diğer Yazıları