GRİ DÜNYAYA RENK KATAN İNSANLAR: ROMANLAR

18 Temmuz 2021 Pazar 13:47

GRİ DÜNYAYA RENK KATAN İNSANLAR: ROMANLAR

Sitemiz wwww.haberindogrusu.com'un yazarı Dr. Huriye Tezgelen, ülke gündemini değerlendirdiği sosyal medya üzerinden "Demokrasi Günlüğü" adını verdiği yayınlara devam ediyor.

Tezgelen, özel kıyafetler de giydiği videoda, Romanların geçmişinden, acılarından ve bugünkü mutluluklarından bahsetti. Yüzyıllardır ezilen ve bazı yerlerde hala da ezilmeye devam eden Romanların ötekileştirildiğini ifade eden Tezgelen, "Romanlar deyince ne geliyor aklınıza?
Sürekli yüzü gülen, kapı gıcırtısına bile oynayan insanlar mı? Bir daha düşünün. Romanlar; gamsız, dertsiz, tasasız, her şeye gülen yüzeysel insanlar mı? Çocukluğunuzdan beri kulağınıza üflenen hurafeleri bir daha hatırlayın. Dünyanın pek çok ülkesinde farklı tanımlar ile hitap edilmiş romanlara, ‘Çingene’ genel bir topluluk adı olarak kullanılsa da Balkanlar'da Roman gibi isimlerle anılmış.
Çingeneler bizde ki isimlendirme ile Romanlar haklarında kesin yazılı bir tarih yok. Farklı hipotezler öne sürülmüş" değerlendirmesinde bulundu.


Hindistan ordusunda asker olarak görev yapan Çingenelerin atalarının Gazneli Mahmut'un ordusuna esir düştüğü ve dünyaya bu yolla yayıldıkları şeklinde bir hipotez bulunduğunu aktaran Tezgelen, şunları aktardı:

"Öyle ya da böyle bir şekilde 9.yüzyılda Hindistan'ın kuzeyindeki bölgeden çingeneler hem doğudan hem batıdan tüm dünyaya yayılmışlar. Bunlar en kuvvetli en geçerli hipotezler. Dünyaya göç hikâyeleri ve yayılmaları resmi tarihleri olmasa bile net olarak bilinmemekle birlikte çok net bilinen bir şey var. Çingeneler dünyanın her ülkesinde gittikleri her yerde ezilen bir topluluk olmuş. Hatta ezilenlerin bile ezdiği tek topluluk. O yüzden diyoruz ki dünyanın ve insanlığın dün ve bugün için Çingenelerden bir özür borcu var. Çingeneler bu dünyadan alacaklı. Haklarında hiçbir kutsal kitapta anı olmamasına rağmen.
Bazı hurafeler uydurulmuştur. Mesela Hristiyanlıkta Hazreti İsa'nın çarmıha gerildiği sırada. Çarmıha çakılan çivilerin, Çingeneler tarafından yapıldığı iddia edilmiş."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu