GECİKMELİ ÖZÜR

01 Ağustos 2021 Pazar 13:21

GECİKMELİ ÖZÜR

Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkelerinden gelen göçmen işçilere yönelik 1974-1976 yılları arasında uygulanan "ırkçılık temelli şafak baskınlarına" maruz kalanlarını kabul eden Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, "özür diliyoruz" dedi.

Auckland Belediye Binasında düzenlenen özür töreninde konuşan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkelerinden gelen göçmen işçilerin, özellikle kökenleri nedeniyle hedef alındıkları baskınların acısını çekmeye ve yaralarını taşımaya devam ettiğini dile getirdi. Ardern, "Bugün Yeni Zelanda hükümeti adına, 1970'lerin 'Şafak Baskınları' olaylarına yol açan göçmenlik yasalarının ayrımcı bir şekilde uygulanması nedeniyle Pasifik topluluklarına resmi ve koşulsuz bir özür sunmak için bulunuyorum. Hükümet, Şafak Baskınları ve rastgele polis kontrollerinin gerçekleşmesinden ve bu eylemlerin şimdiye kadar uygun görülmesinden üzüntü ve pişmanlık duyduğunu ifade ediyor" şeklinde konuştu. Ardern resmi özrün bir parçası olarak hükümetinin, Pasifik topluluklarına yönelik akademik ve mesleki burs için 2.1 milyon Yeni Zelanda Doları (1.5 milyon ABD Doları) ayıracağını, Samoa, Tonga, Fiji ve Tuvalu'dan gençler için 1 milyon Dolar değerinde liderlik bursu sağlayacağını kaydetti.

Pasifik ülkelerinden gelenler haricinde hiç kimsenin evine baskın yapılmadığını vurgulayan Ardern, "Avrupalılara yönelik hiçbir baskın ya da rastgele bir işlem yapılmadı" dedi.

Yeni Zelanda'da şafak baskınları
Yeni Zelanda'da şafak baskınları, 1974'ten 1976'ya kadar Yeni Zelanda ekonomisinin gerileme içinde olduğu dönemde hükümetin, çalışma vizeleri dolan ve Pasifik'ten gelen göçmen işçilere yönelik uyguladığı baskı olarak biliniyor. Polis baskınları en çok Auckland’de yaşanırken, göçmenler etnik kökenlerinden dolayı hedef alınmış, fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalmıştı. Yeni Zelanda'ya Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkelerinden gelenler kendini "Pasifikli" olarak tanımlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu