EMEKLİ İNTİBAK İSTİYOR

20 Nisan 2021 Salı 11:21
EMEKLİ İNTİBAK İSTİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağı yönündeki açıklaması milyonlarca emekliyi sevindirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, “Yaklaşık 13 milyon emekli ile dul ve yetimlerine 2018 yılından bu yana her Ramazan ve Kurban Bayramlarında biner lira bayram ikramiyesi veriliyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağı yönündeki açıklaması milyonlarca emekliyi mutlu etti” diye konuştu.

 

‘EN AZ 1. 545 TL OLMALI’

Beklentilerinin ikramiyelerin ilk kez verilmeye başlandığı Haziran 2018’den bugüne enflasyon artışlarının bu ikramiyelere yansıtılması olduğunu belirten TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, “Bu talebimiz karşılanırsa ikramiyeler bizim hesabımıza göre 1.545 TL olması gerekiyor. TÜİK’in TÜFE oranlarına göre zam almaktayız. Açıklanan enflasyon rakamları, hissettiğimiz enflasyonun çok gerisinde kalıyor. Bu da emeklileri her geçen gün alım gücü olarak geriye götürüyor. Emeklinin sepetindeki ürünlere son bir yılda ortalama %55-60 zam geldi. TÜİK’in açıkladığı son bir yılın enflasyonu ise yüzde 16,19” diye konuştu. Kenan Pars, bayram ikramiyelerin artırılması yönündeki taleplerinin Cumhurbaşkanı tarafından karşılık bulmasının çok memnun ettiğini kaydederek, “Bütün bunların yanında 2000 yılı sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren ‘emekli aylığı hesaplama karma sistemi’ aylıklar arasındaki eşitsizliği artırmıştır. Bu nedenle emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için ‘tek bir aylık hesaplama sistemi’ getirilmelidir.

 

‘SEYYANEN ZAM BEKLİYORUZ’

Kenan Pars, TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamların, aylıkları düşük olan emeklileri mağdur eden bir sisteme dönüştüğünü savunan ve 5510 Sayılı Kanunun 55. maddesinin değiştirilerek seyyanen zamlar ile birlikte refahtan pay verilmesi gerektiğini de dile getirdi. Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilip alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70 olarak belirlenmesi gerektiğini de ifade eden Pars, “Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri, KDV ve ÖTV oranları esas alınarak yüzde 8-9 oranına yükseltilmeli. Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, ödeme güçlerini aşmıştır. Çalıştıkları dönemlerde yüzde 12 sağlık primi ödeyen emeklilerimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır” dedi. Pandemi döneminde ikinci Ramazan ayının idrak edildiğini de belirten Pars, “Yaşadığımız o güzel ramazanları arıyoruz. İnşallah en kısa zamanda Koronavirüs illetinden kurtuluruz ve eski günlerimize döneriz. Tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutlar, huzur ve bereket getirmesini niyaz ederim.  Şu mübarek günlerde emekliyi sevindirin, duasını alın da demek istiyorum. Emeklinin duasını almak, ana-baba duası almak gibidir” diye konuştu.

 

...........................................

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu