Dünya genelinde koronavirüs salgınında son durum

27 Aralık 2020 Pazar 22:30
Dünya genelinde koronavirüs salgınında son durum

İtalya'da son 24 saatte Covid-19’a bağlı 305 ölüm

İtalya'da korona virüs salgınında son 24 saatte 305 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı sayısı 71 bin 925’e yükseldi.

İtalya’da korona virüs salgınında can kaybı artmaya devam ediyor. İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte yapılan 59 bin 879 testte 8 bin 913 yeni pozitif vaka tespit edildiği belirtilirken, toplam vaka sayısının 2 milyon 47 bin 696’ya ulaştığı aktarıldı. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 305 kişinin daha Covid-19 nedeni ile hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 71 bin 925’e yükseldiğini açıkladı. Bakanlık, son 24 saatte 7 bin 798 kişinin daha iyileştiğini, aktif Covid-19 vaka sayısının 581 bin 760’a yükseldiğini ifade etti.

Noel tatili ve Aşı Günü nedeniyle uygulanan test sayısı haftalık ortalamanın yaklaşık yüzde 40'ı seviyesinde kaldı. Testlerde pozitiflik oranı bir gün öncesine göre yükselerek yüzde 14,88 olarak kaydedildi.
İtalya'da yoğun bakımdaki Covid-19 hastası sayısında ise değişiklik olmadı. Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 2 bin 580 olduğunu açıkladı.

İlk Covid-19 aşıları yapıldı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri için belirlenen 27 Aralık Aşı (V-Day) günü çerçevesinde İtalya'da ilk Covid-19 aşıları yapıldı. İtalya'da ilk 3 doz aşı, sabah saatlerinde başkent Roma'daki Lazzaro Spallanzi Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nde hemşire Claudia Alivernini, Doktor Maria Rosaria Capobianchi ve sağlık personeli Omar Altobelli'ye yapıldı. 27 Aralık'ta sembolik olarak yapılan Aşı Günü'nün ardından İtalya Covid-19 aşısı programının ilk etabı resmi olarak yarın başlayacak. İtalya'da acil ve yoğun bakım servisleri ile hastanelerin enfeksiyon bölümlerinde çalışanlar öncelikli olmak üzere 1,4 milyon kadar sağlık çalışanın Ocak ayı içerisinde aşılanması planlanıyor.

Güney Afrika'da Covid-19 vaka sayısı 1 milyonu aştı

Güney Afrika’da korona virüs salgınında toplam vaka sayısı 1 milyon 4 bin 413’e ulaştı.
Korona virüs salgını Güney Afrika’da hızla yayılmaya devam ediyor. Ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 4 bin 413’e, toplam can kaybı ise 26 bin 735’e ulaştı. Güney Afrika’da dünya genelinde 1 milyon vakla sayısını aşan 18’inci ülke oldu.

Ülkede Mart ayından tespit edilen ilk vakanın ardından Aralık ayı başında 800 bin vakaya ulaşılırken, iki hafta sonra toplam vaka 900 bine yükseldi. 900 binden 1 milyona ise sadece 9 günde ulaşıldı. Artan vakalar nedeni ile ülkenin sağlık sistemi zor günler geçiriyor.

Ülkedeki en büyük üç özel hastane ağı arasında yer alan Mediclinic International Plc tarafından yapılan açıklamada, vakalardaki ciddi artışın mevcut sağlık kaynakları üzerinde çok ağır bir baskı oluşturduğu belirtildi. Hastane, "Hastanelerimizdeki hasta sayısı, ilk zirvede önceki sayıları aştı ve yoğun bakım ünitelerimiz tam kapasiteyle çalışıyor" dedi.

Güney Afrika'da Ekim ayından bu yana toplanan örneklerden elde edilen bulgulara göre Covid-19’un yeni türünün güney ve güneydoğu bölgelerinde bulunduğu ifade edildi. Korona Virüs Komuta Konseyi, bugün toplanarak ülkede daha sıkı bir tecrit veya halk hareketine yönelik daha katı kurallar getirilip getirilmeyeceğini görüştü. Ülkede Temmuz ayında tespit edilen günlük 14 bin vaka sınırı 25 Aralık günü aşılarak, salgının başından bu yana en yüksek vaka sayısı olan 14 bin 796 kayıtlara geçti.

İngiltere'de son 24 saatte 30 bin 501 yeni Covid-19 vakası tespit edildi

İngiltere'de korona virüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte 30 bin 501 vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 2 milyon 288 bin 345'e yükseldi.

İngiltere'de korona virüs (Covid-19) salgınında vaka ve can kaybı sayıları hızla artmaya devam ediyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 30 bin 501 yeni vakanın tespit edildiği, toplam vaka sayısının ise 2 milyon 288 bin 345'e ulaştığı belirtildi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saat içinde 316 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 70 bin 752'ye yükseldi.

Oxford - AstraZeneca aşısının 4 Ocak'ta uygulanması bekleniyor

İngiltere'de ortaya çıkan Covd-19’un yeni mutasyonu dünya çapında hızla yayılırken İngiliz medyasında yer alan haberlerde, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın geliştirdiği Covid-19 aşısının 4 Ocak'tan itibaren İngiltere'de piyasaya sürüleceği belirtildi. İngiliz medyası, Oxford - AstraZeneca aşısının 4 Ocak'tan itibaren İngiltere'de uygulanmaya başlamasının beklendiğini ve yaklaşık 2 milyon kişinin Oxford veya Pfizer aşısının ilk dozunu iki hafta içinde alacağını aktardı. Geçtiğimiz pazartesi günü Oxford - AstraZeneca aşısının yaygın kullanımı için İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu'na (MHRA) başvurulmasının ardından AstraZeneca İcra Kurulu Başkanı Pascal Soriot, birkaç gün içinde aşının onaylanmasının beklendiğini ifade etmişti.

Öte yandan daha hızlı yayıldığı tespit edilen Covd-19’un yeni mutasyonunun Birleşik Krallık’ın geneline sıçradığı ve dünya çapında çeşitli ülkelerinde görüldüğü açıklandı. Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün İngiltere'den sonra, Danimarka, Japonya, Avustralya, Fransa, Hong Kong, Singapur, Kanada, İsveç ve İspanya'da da görüldüğü belirtildi.