‘DÜĞÜN SALONLARI PAZAR AÇIK OLSUN’

02 Haziran 2021 Çarşamba 10:53
‘DÜĞÜN SALONLARI PAZAR AÇIK OLSUN’

MESO Başkanı Ali Özkan İlhan, düğün salonlarının pazar günü mutlaka açık olması gerektiğini belirterek “15 Haziran’dan sonra tam olarak açılmayı talep ediyoruz” dedi.

 

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre nikâh törenleri, nikâh merasimi şeklindeki düğünler açık alanlarda, masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması, temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, yiyecek-içecek ikramının olmaması şartıyla yapılabilecek. Nişan ve kına gibi etkinliklere ise 1 Temmuz'dan sonra izin verilecek. Kapalı alanlarda kişi başı 6 metrekare şartı ve 100 davetli sınırlaması getirildi. Nikâh törenleri, nikâh merasimi şeklindeki düğünler, kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması, azami 100 davetli olması şartıyla yapılabilecek. Kademeli normalleşme kararlarını değerlendiren Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Ali Özkan İlhan, “Düğün salonu sektörü yine kaderine terk edildi” dedi.

 

‘PEŞ PEŞE İPTALLER GELİYOR’

Düğün salonlarının tam olarak açılmadığını belirten MESO Başkanı İlhan, “Pazar günü kısıtlama olması, bizim için dezavantaj. Çünkü bu sektörün ana damarı pazar günüdür. Gece-gündüz düğün faaliyetleri, o gün içerisinde yapılabiliyor. Şimdi hafta sonu olan düğünleri hafta içine geçirmeye çalışıyoruz. Ama nereye kadar bu şekilde düzenleyeceğiz? Zaten geçirmeye çalıştığımız günler de satılmıştı. Düğün iptalleri başladı yine yoğun bir şekilde. Şehir dışından gelen misafirleri olan düğün sahipleri, saat 22.00’de kısıtlamanın başlamasından dolayı düğünlerini iptal ediyor. Sünnet düğünleri ile ilgili de çok sıkıntı var. Neredeyse hepsi iptal olmaya başladı. Beklentimizi tam olarak karşılamadı bu kararlar. Hem pazar günün yasak olması, hem saat kısıtlaması bizi zor duruma sokuyor” diye konuştu.

 

GÖZLER, 15 HAZİRAN SONRASINDA

Düğün sektörünün durumunun birçok sektörü de etkilediğini vurgulayan İlhan, “Nişan ve kına organizatörleri de zor durumda. Organizasyon firmaları ne yapacak şimdi? Abiye-kına kıyafeti satanlar, kiralayanlar hepsi sıkıntılı durumda. Kınaların da yapılması lazım. O da büyük bir sektör. Sektörümüzde sigortalı çalışanlarla beraber yevmiye tarzında günlük sigortalı çalışanlar da var. Bir düğün salonunda fotoğrafçısı, müzisyenleri, garsonuyla birlikte sıradan bir düğün bile minimum 20 personelle gerçekleşiyor. Yemekli düğünlerde ise bu sayı, 40’a kadar çıkıyor. 15 Haziran’dan sonra tam olarak açılmayı bekliyoruz” dedi.

 

Özel Haber: Buket Budak