DİJİTAL COVİD-19 SERTİFİKASINA ONAY

26 Mayıs 2021 Çarşamba 19:06
DİJİTAL COVİD-19 SERTİFİKASINA ONAY

Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi, oy birliğiyle kabul edilen Dijital korona virüs (Covid-19) Sertifikası'nın 1 Temmuz'da 12 aylık bir süre için yürürlüğe gireceği belirtildi.

Korona virüs ile mücadele çalışmaları kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken Sivil Özgürlükler Komitesi, oy birliğiyle Dijital Covid-19 Sertifikası'nı onayladı. AP tarafından yapılan açıklamada, Komite'nin oy birliğiyle Dijital Covid-19 Sertifikası'na onay verdiği ve metinin, bir sonraki adımda Haziran ayında AP Genel Kurulu'nda oylama için masaya yatırılacağı bildirildi. Metinin daha sonra Konsey tarafından onaylanması halinde Resmi Gazete'de yayınlanması gerektiğini kaydeden AP, Sertifika'nın ise 1 Temmuz'da 12 aylık bir süre için yürürlüğe gireceğini belirtti. Ayrıca Avrupa Komisyonu’nun, 100 milyon Euro değerindeki Covid-19 testlerinin satın alınmasını destekleyeceği belirtildi.

Sivil Özgürlükler Komitesi Başkanı Juan Fernando Lopez Aguilar yaptığı açıklamada, "Bugün kabul edilen metin, salgına karşı mücadelemizi sürdürürken vatandaşlarımızın ayrım yapılmama ve verilerin korunması haklarına saygı duyarak Avrupa Birliği genelinde dolaşım özgürlüğüne güvenli bir dönüş sağlayacaktır" ifadelerini kullandı. Öte yandan ulusal makamlar tarafından verilecek olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası'nda, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa hangi aşıyı olduğunu, hastalığı geçirenlerin ise antikor seviyesini ve Covid-19 test sonuçlarını içeren bilgiler yer alacak. Kağıt veya dijital format halinde ve ücretsiz olacak olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası sayesinde AB tarafından onaylı Covid-19 aşıları olmuş kişiler, kısıtlamasız seyahat edebilecek.

 

 

 

...........

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu