DANIŞ-DER SAHAYA İNİYOR

06 Temmuz 2021 Salı 13:55

DANIŞ-DER SAHAYA İNİYOR

Evrensel Gelişim Danışmanlık ve Koçluk Derneği (DANIŞ-DER) Başkanı Gülsün İcik Yılmaz, kısıtlamaların kalkmasıyla artık daha fazla sahaya ineceklerini ve toplum yararına önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Başkan Gülsün İcik Yılmaz, tam pandemi döneminde kurulduklarını, bu nedenle yüz yüze faaliyetler gerçekleştiremediklerini belirtti. Toplum yararına projeleri hayata geçirme iddiasıyla yola çıktıklarını vurgulayan Yılmaz, pandemi sürecini “üreterek” geçirdiklerini, bundan sonraki süreçte hazırladıkları projelerle toplumun, özellikle kadınların sorunlarına çözüm bulmak için çaba göstereceklerini belirtti. Günümüz dünyasında psikolojik danışmanlığın öneminin arttığına dikkati çeken Yılmaz, “Sokağa çıkma kısıtlamaları kalktı. Artık daha fazla sahaya ineceğiz” dedi.

Sosyal hizmet uzmanı ve aynı zamanda psikolojik danışman olduğunu ifade eden Yılmaz, "Hayatı bir öğrenme yolculuğuna benzettiğim için eğitim hayatım kendimi bildim bileli hep devam etti. Aslında 17 yıl sağlık bakanlığına bağlı olarak görev yaptım. Aneztezi teknikeriyim. İnsanlara bir fayda sağlamak her zaman için önceliğim olmuştur Bu yüzden 17 yılın sonunda aldığım eğitimlerle farklı bir yola çıkmaya karar verdim. Devlet memurluğundan istifa ettim. Aile Danışmanlığı, Masal Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikanaliz, bütüncül psikoterapi , NLP, hipnoz, koçluk, kurumsal koçluk gibi birçok alanda eğitimlerimi tamamladım ve danışmanlık yapmaya başladım Bilgilerimi aktarmaya gerek bireysel görüşmelerle gerekse seminer, webinar, sempozyum gibi etkinliklerde aktarmaya devam ediyorum" diye konuştu.

Yılmaz, derneğin kurucu başkanı olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Kendimi gerçekleştirme yolculuğumda bireysel ve mesleksel açıdan kendimi tamamlama sürecimde çok farklı kişilerden farklı kurumlardan eğitimler aldım Türkiye’de alanında uzman kişilere ulaşmam zaman aldı Genellikle kurum ya da kişilerin rant peşinde koştuğuna da şahit oldum. Hem kişisel hem kurumsal gelişim için neden tek bir çatı altında işlerine iş olarak bakmayan topluma katkı sağlamak isteyen birçok eğitime ve uzmana ulaşılabilir bir kurum kuruluş Ya da stk olmasın diye düşündüm ve bunu bu yolda yürüyen arkadaşlarım ile paylaştım sonda biraraya geldik ve derneğimizi kurduk.

Derneği kurarken "bilgiyi taşımak, yaymak ve çoğaltmak" parolasıyla çıktıklarını aktaran Yılmlaz, "Derneğimiz kendini geliştirmek isteyen ev hanımlarından ruh sağlığı uzmanlarına ya da herhangi bir alanda danışmanlık yapan meslek elemanlarına eğitmenlerden sağlık çalışanlarına kadar geniş bir ölçeğe hitap etmektedir. Konusunda uzman üyelerimiz halka açık bilgilendirici eğitimler veriyor" değerlendirmesinde bulundu.


Başkan Yılmaz, derneğin amaçları ile ilgili de şu görüşlere yer verdi:

"Dernek, ulusal ve uluslararası ruh sağlığı alanında çalışan; psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanlarını, aile danışmanı ve benzeri meslek elemanlarını, sağlık alanında çalışan, hekim, hemşire, teknisyen, tekniker ve benzeri çalışan meslek elemanlarını, eğitim ve bilim alanında çalışan; sosyolog, çocuk gelişimci, öğretmen, eğitmen, koç, mentor ve benzeri meslek elemanlarını kurumsal gelişim, yönetim, ekonomi, insan kaynakları iletişim ve benzeri alanında çalışan danışmanları ve eğitime gönül vermiş bütün meslek elemanlarını bir araya getirerek, mesleki alt yapılarını toplum yararına kullanabilecekleri insanlığın yararına olacak her türlü ruh sağlığı, sanat, spor, bilim, kalite, yönetim ve ekonomi alanlarında birlikteliği sağlamak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini özendirmek, edebi ürünlerden masal ve hikaye anlatıcılığı, ayrıca sanat, felsefe, oyun etkinlikleri ve masal terapisi gibi alanları ve meslekleri tanıtmak, tanıtmak İçin eğitimler vermek ve geliştirmek, geleceğimiz olan çocuklar ile ilgili ve onları yetiştiren aile ve kurumlara yönelik bilinçlendirici etkinlikler gerçekleştirmek, gerek içinde bulunduğumuz toplumun, gerekse üyelerinin, mesleki ve kişisel gelişimlerine destek olmak amacı ile kurulmuştur."


Kuruluş sürecinin pandemiye denk gelmesi nedeniyle istedikleri faaliyetleri gerçekleştiremediklerini vurgulayan Yılmaz, "Ancak aramızda alanında uzman ola birçok eğitmen var ve onlarla online olarak ücretsiz birçok webinar, eğitim ve söyleşiler gerçekleştirdik. Uzun bir süredir cumartesi günleri İnstagram üzerinden canlı ve ücretsiz söyleşiler yapmaya da devam ediyoruz" dedi.

"Derneğinizi nereye taşımak istiyorsunuz?" sorusuna ise Yılmaz, "Vizyonumuz, derneğimizi sadece ulusal değil uluslararası platformda da bilinirliği olan, alanına giren tüm bilgiyi eğitmen ve alanında uzman kişiler ile yol birliği yaparak insanlığa fayda sağlayan en gelişmeci en iletişimci en paylaşımcı dernek olmaktır" yanıtını verdi.