CUMHURBAŞKANININ ACIKLADIĞI “AYA YOLCULUK” BURSA’DAN BAŞLAYACAK

10 Şubat 2021 Çarşamba 19:40
CUMHURBAŞKANININ ACIKLADIĞI “AYA YOLCULUK” BURSA’DAN BAŞLAYACAK

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) başkanlığında oluşturulan bir heyetle iki yıl önce ABD'ye gitmiş uzay üssü NASA'da incelemelerde bulunmuştuk.

Amaç o dönem kentimizde yapımı süren kısa adı GUHEM olan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin faaliyetlerini teknoloji de kullanılarak nelerin yapılabileceğini görmekti.

NASA'yı gezerken hayal kurmuş ve “İnşallah GUHEM'in de faaliyete geçmesiyle geleceğin astronotlarının, uzay bilimcilerinin Bursa'dan yetişeceği günleri görebilme” temennisinde bulunmuştuk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Milli Uzay Programı hedefini açıklamasını izlerken hayallerin gerçeğe dönüşüyor olmasından hem gururlandım hem de heyecanlındım.
Ülkemiz adına önemli bir projenin hayata geçirilmesinin temellerinde kentimizin de katkısının olması önemliydi.

Bu bir vizyon meselesi.

Olmayanı yapmak, “örnek almak” değil “örnek olmak” vizyoner bir yapının olmazsa olmazı.

İbrahim Burkay’ın 8 yıl önce ortaya koyduğu vizyonun ürünü olan GUHEM, bugün Türkiye’de örnek olarak gösteriliyor.

Şehir merkezinden Gemlik yönüne giderken Orman Bölge Müdürlüğü'nün arka kısmındaki görünümüyle kent kimliğine değer katan mimarisiyle dikkati çeken bina, işte orası Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi.

Geçtiğimiz yıl açılışı yapılmasına rağmen malum korona tedbirleri kapsamında şimdilik ziyarete kapılı.

Bursa'nın değil Türkiye'nin projesi olmaya aday Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi'nin işlevini kısaca aktarmak istiyorum.

BTSO’nun en önemli makro projelerinden biri olan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi(GUHEM), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın destekleri ve Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği içinde 200 milyon liralık bütçeyle, Türkiye’nin uzay temalı ilk, dünyanın beşinci merkezi olarak kentimize kazandırılmıştır.

13 bin metrekarelik kapalı alanda, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi simülatörler, uzay eğitim merkezi ve dikey rüzgar tünelini içeren GUHEM, çocuklarımıza ve gençlerimize uzay-havacılık alanlarında bilgi ve vizyon kazandıracak tüm teknik alt yapıya sahip.

Yeni neslin uzay ve havacılık alanındaki farkındalığını artırırken de Türkiye’nin ilk astronotunu da Bursa’dan çıkarmayı hedeflenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Milli Uzay Programı'nı hedefin 2023'de kendi roketimizle Ay'a yapılacak yolculuğun hedefinde Bursa önemli bir görev üstlenecek.

Kent turizmi açısından da önemli bir çekim gücü oluşturacak Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi, ayrıca Bursa iş dünyasının gündeminde bundan böyle uzay, savunma ve havacılık projeleri de yer alacaktır.

Astronot eğitimlerinin GUHEM’de yapılabilmesi için Türkiye Uzay Ajansı yetkilileri önümüzdeki günlerde Bursa’ya gelecek ve konuya ilişkin protokol imzalanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

---------------

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu

Yazarın Diğer Yazıları