CUMHURBAŞKANI’NDAN İZMİR’Lİ DEPREMZEDELERE MÜJDE

22 Kasım 2021 Pazartesi 20:26

CUMHURBAŞKANI’NDAN İZMİR’Lİ DEPREMZEDELERE MÜJDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında İzmir’li depremzedelere müjdeler verdi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İzmir’de tarihinin en büyük kentsel ve deprem dönüşüm çalışmalarını yürüttük. 22 Şubat’ta yıkılan evlerin yerine vatandaşlarımıza sıcak birer yuva olacak konutların temellerini attık. Deprem’den en çok etkilenen Bayraklı’nın üç mahallesindeki toplam büyüklüğü 75 bin metrekareyi bulan 7 ayrı bölgede, yatırım bedeli 750 milyon lira olan 1.391 konut ve 302 dükkan inşa ettik. Bunlardan 596’ı konut ve 145’i dükkan olmak üzere toplam 741 bağımsız bölümün yapımını tamamladık. İnşaallah bu konut ve  dükkanları 26 Kasım Cuma günü vatandaşlarımıza bizzat teslim edeceğiz. Geri kalan 795 konut ve 157 dükkanı da en kısa sürede tamamlayacak ve sahiplerine vereceğiz.

Bayraklı'da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanda depremzedeler için yatırım değeri 1,5  milyar lira olan 3.649 konut ve 51 dükkan yapıyoruz. Bu alanın ilk etabında inşa edilen 397 konutumuzu inşallah yılbaşında tamamlayacak ve vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı konuşmasında İzmir’li depremzedeleri maliyetinin çok altında fiyatlarda ev sahibi yapacaklarını belirterek, ayrıntılar hakkında da bilgi verdi.

“Kalan konutların inşaasını da etaplar halinde en kısa sürede bitireceğiz. Bugünkü kabine toplantımızda hak sahibi vatandaşlarımızın yapacağı ödemelerle ilgili kararımızı da verdik. Buna göre İzmir’de inşa ettiğimiz konutlarımızı ilk 24 ayı ödemesiz, 216 ayı ödemeli olmak üzere 20 yıla yayılan bir vade ile vatandaşlarımıza takdim edeceğiz. Aylık ödemeler 2+1 konutlarda 740 TL’den, 3+1 konutlarda ise 1.020 TL’den başlayacak. İzmir’li depremzede vatandaşlarımızı 2+1 konutları 160 bin lira ile 180 bin lira, 3+1 konutları 220 bin lira ile 260 bin lira arasında maliyetinin çok altında fiyatlarla ev sahibi yapıyoruz.

Nasıl 19 yıl boyunca verdiğimiz tüm sözleri tuttuysak, hamdolsun İzmir’de de bir sözümüzü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni güvenli konforlu yuvalarının İzmirli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda İzmir’deki çalışmalarda TOKİ ve AFAD başta olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik etti.