CUMHURBAŞKANI'NIN ÇAĞRISINA KESTEL VE GÜRSU'DAN YANIT GELDİ

20 Şubat 2021 Cumartesi 10:04
CUMHURBAŞKANI'NIN ÇAĞRISINA KESTEL VE GÜRSU'DAN YANIT GELDİ

Belediye başkanlarıyla yaptığımız görüşmelerimiz de soruyoruz,
“Vatandaştan en çok gelen talep ve istek ne yönde oluyor?” diye.
Tereddütsüz verdikleri yanıt, 'iş talebi” oluyor.

Hatta, "O kadar çok bu yönde talep oluyor ki, zannedersiniz herkes işsiz!" deniliyor.
Bazı belediye başkanları da iş talepleri karşısında çeşitli yönlendirmeler yaparak durumu geçiştirmeye çalışıyorlar.
Haksız da sayılmazlar...
Çünkü iş talep eden kişilerin mesleği, kapasitesi, tahsil durumu ne yönde olursa olsun genelde tercihleri belediye ya da kamu sektörü yönünde.
Kestel Belediyesi ve Gürsu Belediyesi, bu yöndeki yoğun talepler karşısında çareyi istihdam odaklı işveren ile iş arayan arasında arabulucu olmakta bulmuş.
Gürsu Belediyesi, Kollektif Kariyer Merkezi adıyla bünyesinde oluşturduğu birim sayesinde iş arayan kişilerle, işçi alımı yapacak firmalar arasında sürekli etkileşim sağlayarak önemli bir hizmet veriyor.
Belediye Başkanı Mustafa Işık, konuyu şöyle özetliyor:
"Gürsu Belediyesi Kollektif Kariyer Merkezi, belediyemize iş başvurusunda bulunan kardeşlerimizle firmalarımız arasında köprü oluyor. Hem iş arayan kardeşlerimize hem de personel ihtiyacı olan firmalarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Sanayicimizin en çok talep ettiği ara eleman ihtiyacına yönelik de meslek kursları ve beceri eğitimleri de düzenliyoruz."
Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da zaman zaman sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlardan da anlaşıldığı üzere benzer çalışmaları ilçesinde yürütüyor.
Kestel Belediyesi'ndeki işleyiş, fabrika yöneticilerinin belediyeden bu yönde eleman talebinde bulunmasıyla başlamış.
Kestel Belediyesi de, gelen taleplerin ilçe halkına duyurulması yönündeki desteğe oluşan ilgiyi karşılıksız bırakmayıp işçi talebinde bulunan firmaların daha rahat ortamda mülakat yapabilmeleri için Kültür Merkezi'ni tahsis etmiş.
Kestel Belediyesi’nin, yoğun taleplerin olumlu yönde neticelenmesi ışığında önümüzdeki günlerde İŞ-KUR ile birlikte ilçeye istihdam ofisi açma yönünde çalışmaları var.

Hep söylüyor, yazıyoruz...
Yerel yönetimler asli görevlerinin yanı sıra vatandaşın günlük yaşamını kolaylaştıracak, yol gösterecek, destek olacak hizmetlere de öncülük yapmalıdır.
Kestel ve Gürsu Belediyesi'ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısına katkı sunma girişimlerinden dolayı kutluyorum.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları