İTALYA'DA GÜNDEM İSTİFA

04 Şubat 2021 Perşembe 17:21
İTALYA'DA GÜNDEM İSTİFA

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın Mario Draghi'ye hükümet kurma görevi vermesini değerlendirdi. Conte, "Draghi hükümetine engel olmayacağım" dedi.


Geçtiğimiz hafta istifasını sunan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte İtalya Başbakanlığı önünde düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi'ye hükümet kurma görevi vermesini değerlendirdi. İtalya Başbakanı Conte, "Her zaman ülkenin iyiliği ve bir hükümet kurulabilmesi için çalıştım. Bu bakış açısıyla sağlam temelleri olan siyasi bir hükümet kurulmasını umuyorum" ifadelerini kullandı. Draghi'nin hükümet kurma çalışmalarına engel olmayacağını vurgulayan Conte, "Sabotajcıları başka yerde aramak lazım. Draghi hükümetine engel olmayacağım" ifadelerini kaydetti.


Mario Draghi ile dün yaptığı görüşmeye de değinen Giuseppe Conte, "Uzun ve açık bir görüşme oldu. Kendisine iyi dileklerimi ilettim" dedi.


Aynı zamanda koalisyon hükümeti ortaklarına işbirliği çağırısında bulunan Conte, "Ülkenin aciliyetleri, siyasi kararlar gerektiriyor, bu aciliyetler bir teknokrat ekibe bırakılamaz" ifadelerini kullandı. Giuseppe Conte, Cumhurbaşkanı Mattarella'ya kurumlar ve kişiler arasında eşsiz bir arabuluculuk görevi üstlendiğini vurgulayarak teşekkür etti.


Öte yandan Giuseppe Conte, istifasının ardından Cumhurbaşkanı Mattarella'nın isteği üzerine Başbakanlık görevine bir süre daha devam ediyor.


Başbakan Conte'nin 26 Ocak'ta istifasını sunmasının ardından Parlamento'daki partilerle istikşaf görüşmelerinde bulunan Cumhurbaşkanı Mattarella, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico'ya Conte Başbakanlığı'nda, parlamentoda yeniden çoğunluk sağlanması için koalisyon ortaklarıyla görüşme görevi vermişti. Meclisi Başkanı Fico, Cumhurbaşkanı'nın verdiği görevin sonunda, 3. Conte dönemi için yeterli çoğunluğun sağlanamadığını açıklamıştı. Bunun üzerine İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella, dün Mario Draghi'ye hükümet kurma görevi vermişti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu