ÇAVUŞOĞLU'NDAN AB'YE MESAJ

02 Eylül 2021 Perşembe 17:20

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AB'YE MESAJ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı Mevkidaşı ile basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu basın toplantısında Kabil Havalimanı ile ilgili soruya yanıt verdi, "Taliban'dan ve başka ülkelerden bizimle iş birliği talebi var." dedi.

"TALİBAN VE BAŞKA ÜLKELERDEN BİZE İŞ BİRLİĞİ TALEBİ VAR"

Çavuşoğl'nun açıklamakları şöyle:

'Havalimanı işletmesi iki aşamalı olabilir. Askeri uçakların farklı ülkelerin vatandaşları ve Afganistan'dan ayrılacak kişilerin tahliyesi için kullanılabilir, böylece durum da bir gözden geçirilebilir.'

Havalimanının güvenliğini kim üstlenecek. Biz böyle bir irade ortaya koymuştuk ama şimdi işler değişti tabi... Taliban'dan ve başka ülkelerden bizimle iş birliği talebi var.

Bir devlet, askeri kuvvetle olması gerekmez. Bu konuda uzman şirketler de var. Bavulların taranması, insanların cihazlardan geçirilmesi, pasaport ve vize kontrolünden geçirilmesi gibi gerekli tedbirlerin alınması gerek.

"TÜRKİYE OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK

"Bakan Çavuşoğlu, kendisine yönetilen soruya şu yanıtı verdi: "Sizlerin de samimiyetine güvenerek çok samimi konuşmak istiyorum. 2016 yılında, 18 Mart'ta Avrupa Birliği ile ortak sorun olan göç konusunda bir mutabakata vardık. O günden bugüne bunu defalarca belki söylemişizdir ama bir kere daha burada vurgulamak istiyorum, Türkiye olarak biz üzerimize düşeni yaptık. Ve Avrupa ülkelerine giden göçmen sayısı, yüzde 95 oranında azaldı. Maalesef AB kendi yükümlülüklerini yerine getiremedi. Buna bürokrasi deyin, buna ülkeler arasındaki farklı tutumlar deyin ki bu tutumlar bugün eskisinden daha iyi değil. Sonuçta bu mutabakatın ortak deklarasyonu güncellemesi konusunda hemfikir kaldık.

"PARA VERİRİZ İŞ ÇÖZÜLÜR ANLAYIŞINDAN VAZGEÇİLMESİ LAZIM

"Basit formüllerle ya da anlayışlarla bu işin üstesinden geliriz, biz para veririz bu iş çözülür anlayışından AB'nin vazgeçmesi lazım. Gerçekçi çözümler üretmememiz lazım. Şu anda Afganistan'da yaşayan Afganlara ve komşu ülkelerdeki Afganlara yapacağımız yardımlar dahil, biz düşüncemizi AB'ye ilettiğimiz halde kapsamlı bir şekilde güncellenmesi konusunda olumlu bir adım göremedik maalesef."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu