ÇAĞIMIZIN EYD'SİNE SELAM OLSUN !

17 Mayıs 2021 Pazartesi 16:52

ÇAĞIMIZIN EYD'SİNE SELAM OLSUN !

xKahrolası ırkçı emperyalistler, Allah tarafından tüm kullarına emanet edilen dünyayı, kendi menfaatleri için yakıp cehenneme çevirdiler, bu cehennem içinde kendilerine dünya cennetleri oluşturdular! Özellikle son 300 yıldır her geçen yıl bir öncekini aratıyor. Bu yangın nasıl sönecek? Çözüm nedir? Bunu, bizim için en güzel örnek olan, tüm insanlar ve âlemler için rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin hayatından çok önemli bir olayla açıklayacağım.

Peygamber Efendimiz 20 yaşındayken, çok kısa süre önce gerçekleşen Ficar Savaşı'nda çok kan akmış, kabileler arasında düşmanlık duyguları had safhaya çıkmıştı. Artık selamın beldesi olan Mekke'de can, mal ve namus emniyeti kalmamıştı. Aciz ve güçsüzler tıpkı bugünün dünyasında olduğu gibi her türlü zulme maruz kalıyor, bunlara karşı koyma cesareti dahi gösteremiyordu. Bu kaos, vahşet ve trajediye bir çare bulunmalıydı. Vicdan, insaf, merhamet ve namus ehli insanların bir şeyler yapması gerekiyordu. Tam da bu esnada Yemenli bir tüccarın bir deve yüklü malı, Mekkeli As bin Vail tarafından gasp edildi. Zavallı ve çaresiz adam yardım istemek için her kapıyı çaldı ama destek bulamadı. Adam bunun üzerine Ebu Kubeys dağına tırmandı ve yüksek bir tepeye çıkarak, uğradığı haksızlık ve aşağılanmayı yüksek sesle haykırarak şehir halkına ilan etti.

Yemenli bu adamın çağrısı erdemli ve vicdanlı insanları uyandırdı. Bu yiğit insanlar derhal bir araya gelerek bu zulüm, vahşet ve yolsuzluklara karşı hareket etmek üzere Abdullah Bin Cüd'anın evinde Hılfu'l Füdul / Erdemlilerin Yemini Derneği'ni (EYD) kurdular. Uzun müzakerelerden sonra 3 maddelik bir eylem planı yaptılar. Alınan bu tarihi kararlara göre:

  1. Mekke'de yerli veya yabancı zulme uğrayan kimse bırakılmayacak,
  2. Zulme meydan verilmeyecek ve zalime hoşgörü gösterilmeyecek
  3. Mazlumlar, zalimlerden haklarını alıncaya kadar mazlum ve ezilenlerle beraber hareket edilecek.

Dernek ilk iş olarak Yemenli tüccarın gasp edilen malını As bin Vail'den alıp iade etti. Rasulullah (sav) Efendimiz henüz 20 yaşında ve çok genç olmasına rağmen, kendisine henüz nübüvvet vazifesi verilmemesine rağmen, büyük bir sosyal sorumluluk bilinci ile lider konumda bu derneğe katılmıştır. Peygamber olduktan yıllar sonra bir sohbet esnasında bu cemiyet ve faaliyetleri anılınca aynen şu ifadeyi kullanmıştır:

"Abdullah b. Cüd'a'nın evinde yapılan yeminleşmede ben de bulundum. Bence o yemin, kırmızı tüylü develere sau00adhip olmaktan daha sevimlidir! Ben, ona İslamiyet devrinde bile çağrılsam icabet ederim, şimdi olsa yine yaparım".

Bu hadiseden 1430 yıl sonra; yeryüzünde, çoğunluğu İslam beldelerinde olmak üzere çok büyük zulümler işlenmektedir. Bu haksızlığı ve asumana dek yükselen, arş-ı ala'yı titreten katliamları maalesef elimizle ve dilimizle ortadan kaldıramıyoruz ve imanın en zayıf derecesi olarak ifade edilen buğz ediyoruz, slogan atıyoruz, dua ediyoruz, umarsızca ağlıyoruz.

Başta Filistin Meselesi olmak üzere, Suriye, Irak, Mısır, Doğu Türkistan, Arakan, Keşmir ve Suriye’de Müslümanlara yönelik yürütülen bu haksızlıklara ve soykırımlara Müslümanlar kadar üzülen, bu acıları paylaşan ve bir şeyler yapılması için ses çıkaran hatta Müslümanlardan da ileri adımlar atan gayri Müslimler de var. Tıpkı Hılfu'l Füdul Derneği’nin üyesi olan müşrikler gibi.

Bunun en son, en güzel ve somut örneğini son 1 haftadır Mescid-i Aksa’mıza ve hemen ardından başta Gazze olmak üzere Filistin’in tüm beldelerinde masum ve mazlum kardeşlerimize yönelik olarak, işgalci İsrail tarafından başlatılan hunhar saldırılar sonrası dünyanın dört bir yanından insan kardeşlerimizin vicdanlı tavırlarında ve desteklerinde görmekteyiz.

İnsani ve vicdani ilk direniş meşalesini Ünlü İngiliz rock grubu Pink Floyd'un solisti Roger Waters yaktı ve olayların başlama sebebi olan, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilerin Yahudi yerleşimciler tarafından zorla evlerinden çıkarılmasına tepki gösterdi. İsrail'i ‘Apartheid devlet’ olmakla suçladı. İşgalci terör devletinin baskı, zulüm ve saldırıları arttıkça, dünyanın her yanından insaflı ve merhametli insan kardeşlerimiz, Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı drama sessiz kalmadılar ve Tokyo’da, Londra’da, Berlin’de, Oslo’da, Stockholm’de, Madrid’de, Paris’te, Roma’da ve hatta bu zulümlere her seviyede en büyük desteği veren ABD’nin en büyük şehirlerinde büyük kitlesel eylemlerle dayanışma içinde olduklarını haykırdılar.


Melkite Rum Katolik Kilisesi Başpiskoposu Abdullah Yulio'nun İsrail işgal güçlerine taş atarken çekilen fotoğrafı sosyal medyada büyük ses getirdi. Birçok ünlü sanatçı, sporcu, diplomat ve aktivist bu katmerlenmiş zulme karşı tek yürek tek ses oldular. Özellikle Yahudi kökenli din adamları, sanatçılar ve vicdan sahibi insanların destek ve tespitleri bu küresel insanlık hareketinde çok anlamlı hale geldi. Kendisi de bir Yahudi olan Amerikalı düşünür ve dilbilimci Noam Chomsky’nin şiirini dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın Türkçe ve İngilizce olarak paylaşması ise çok isabetli oldu. Dün Paris’te tekerlekli sandalyesi ile Gazze’ye destek gösterisine gelen 90 yalındaki Fransız teyze, öldürülen çocuklar ve masumlar için ağlıyordu.

 

İtalya, Livorno’da Unione Sindacale di Base sendikasında örgütlü liman işçileri, "Katliama ortak olmayacağız" diyerek İsrail'e silah taşıyan gemiyi yüklemeyi reddetti.

Daha önceleri de birçok hadiseden sonra böyle manzaralarla karşılaşmıştık. Yiğit Amerikalı kız Rachel Corrie en güzel örneğimizdir. Annesi Cindy ve Babası Craig ile şahsi dostluk kurma imkânı yakaladığım Rachel'imiz 16 Mart 2013'te Gazze'nin güneyinde Refah'ta, Filistinlilere sahip çıkarken bir İsrail zırhlı buldozerinin altında ezilerek can verdi. Yahudi düşünür Noam Chomsky de, dönemin ABD Başkanı Obama'ya vicdan mektubu yazmış ve işgal askerlerine taş atmıştı.  Latin Amerika'nın cesur antiemperyalist liderleri de bu erdemliler ittifakının, bu çağdaş Hılfu'l Füdul'un birer üyeleridir. Bu küresel vicdan hassasiyetinin en mert üyelerinden biri de Bolivarcı Venezüela Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolas Maduro. Tıpkı selefi müteveffa Hugo Chaves Frias gibi, Siyonist İsrail zulümlerine ve bu hadiseye kayıtsız kalan özellikle Arap liderlerine en sert çıkışı yaptı ve Siyonist terör devletine karşı en büyük mücadeleyi veren Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve inisiyatifi ile İstanbul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs Zirvesi'ne geldi. Arap liderlerin söylemeye cesaret bile edemeyeceği cümlelerle Kudüs Davası'na sahip çıktı ve ABD'ye kafa tuttu.

Filistin için, hassaten Gazze’de yaşananlar için çok üzgünüz, elimizden fiilen bir şey gelmiyor, çaresiziz. Ancak katledilen masum cennet kuşu yavruların kanı asla boşa gitmeyecek, katliamlar sonucu ödenen bedeller, dünyada çok farklı bir mevsimin de müjdecisi olacak. Bu kanlı zulümler çağında, vicdan ve insaf ehli erdemli insanlar bir araya gelecek ve büyük bir küresel bilinç oluşacak. Benim buna inancım tamdır. Küresel ve çağdaş Hılfu'l Füdul'a, EYD'ye (Erdemlilerin Yemini Derneği) selam olsun. EL HADİ olan Allah'ımızın, bu yiğit ve mert adamlara ve kadınlara hidayet vermesini temenni ediyorum.

İKİ DOĞU ve İKİ BATI'NIN RABBİNE EMANET OLUNUZ...

Yazarın Diğer Yazıları