BURSASPOR'DA ŞOK GELİŞME!

02 Haziran 2021 Çarşamba 13:32
BURSASPOR'DA ŞOK GELİŞME!


Bursaspor'da şok gelişme yaşanıyor. Kurallara uygun karar alınmadığı gerekçesiyle 5 Haziran'da yapılması planlanan kongrenin iptal edilmesi için girişim başlatıldığı öğrenildi.

Bursaspor'da sabah saatlerinden itibaren sıcak gelişmeler yaşanıyor. Erkan Kamat başkanlığındaki Bursaspor yönetiminin kongre tarihini kurallara uygun şekilde almadığı, bu nedenle 5 Haziran Cumartesi günü yapılması planlanan kongrenin iptali için girişim başlatıldığı öğrenildi. Kongrenin yapması halinde ileriki süreçte sorun yaşanabileceği belirtildi. Kongre üyesi Ali Reçber, kongrenin iptali için Bursaspor Kulübü ile aralarında Cumhurbaşkanlı, İçişleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Dernek Müdürlüğü, Bursa il Emniyet Müdürlüğü ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı başta olmak üzere pek çok yere noter kanalıyla tebligat gönderdi.

YASALARA AYKIRI
Tebligatın ilk bölümünde şu ifadelere yer verildi;
Bursaspor Kulübü'nün resmi internet sitesinde "Kulübümüzün 22-30 Mayıs tarihlerinde yapılacak Olağan Seçimli Genel Kurulu Toplantısı; İçişleri Bakanlığı'nın 16 Mayıs tarih ve 8160 sayılı genelgesi, Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun aynı tarih ve 2021/41 sayılı kararını 6.1 maddesi gereğince sivil toplum kuruluşlarının genel Kurul dahil geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 1 Haziran tarihine kadar ertelediğinden; Dernekler Yönetmeliğinin 14/2 maddesi ve tüzüğümüzün 21.2 maddesi uyarınca 5 Haziran Cumartesi günü saat 14.00'da Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumunda çoğunluk aranmaksızın yapılmasına karar verilmiştir" denmek sureti ile Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısının ertelendiği açıklanmıştır. söz konusu karar/ilan usül ve yasaya aykırı olup "yok veya butlan hükmünde" olduğundan İptali/Durdurulması gerekmektedir.

KAMAT: KONGRE YAPILACAK
Bursaspor Kulübü Başkanı Erkan Kamat, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kongrenin daha önce belirledikleri 5 Haziran Cumartesi günü yapılacağını söyledi. Yönetim olarak kongrenin biran önce yapılması için yoğun çaba gösterdiklerini, pandemi sürecinde ilgili birimlere danışarak 5 Haziran için kongre kararı aldıklarını ifade eden Kamat, "Kongrenin yapılmasına ilişkin hukuki bir engel yok. Yönetim olarak kongre ile ilgili kararı alırken ilgili kurumlara danıştık. Bizim tahminimiz birileri kongreyi erteleyip yeni bir aday liste verebilir. Elbette hukuki yollar açık. İsteyen dava açar, mahkeme durumu inceler kararını verir. Ok yaydan çıkmıştır, kongre 5 Haziran Cumartesi günü yapılacaktır" dedi.