BİDEN, BEYAZ SARAY'DA GÜNEY KORELİ MEVKİDAŞI MOON'U AĞIRLADI

22 Mayıs 2021 Cumartesi 11:33
BİDEN, BEYAZ SARAY'DA GÜNEY KORELİ MEVKİDAŞI MOON'U AĞIRLADI

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüşmesinin ardından gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında,

ABD Başkanı Joe Biden, Ocak ayında göreve başladığından bu yana ikinci kez yabancı bir lideri Beyaz Saray'da ağırladı. Biden, Japonya Başbakanı Yoshide Suga'nın ardından Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Görüşme, Suga'nın geçtiğimiz ay yaptığı ziyaretin ardından Biden yönetiminin dış politika önceliğinin Asya-Pasifik bölgesine odaklandığı yönünde yorumlandı.
İki lider, ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

"Kuzey Kore konusunda ikimiz de derinden endişeliyiz"

Biden, görüşmelerde birçok konuda önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirterek ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması hedefine doğru ilerlerken gerilimleri azaltacak pragmatik adımlar atmak için diplomatik olarak ilişki kurma istekliliğini ifade ettiğini söyledi. Biden ayrıca, Kuzey Kore stratejisi ve yaklaşımı konusunda Moon ile yakın çalışmayı taahhüt ettiğini, kendisinin ve Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in'in Kuzey Kore'deki durumla ilgili "derinden endişeli" olduklarını ifade etti.