BELEDİYE BAŞKANININ HALKINA YAPABİLECEĞİ EN BÜYÜK HİZMET BUDUR

13 Ocak 2021 Çarşamba 20:02
BELEDİYE BAŞKANININ HALKINA YAPABİLECEĞİ EN BÜYÜK HİZMET BUDUR

Toplum olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz gereksinimiz yaşadığımız çevrede mutlu ve huzurlu ailelerin oluşmasıdır.

Aile kavramının önemini anlatabilmek,  bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek yaşadığımız kenti yönetenlerin sosyal sorumluluk görevlerindendir.

Bunun pek çok örneklerini dünyanın gelişmiş ülkelerinde görebilmek mümkün.

Sosyal, kültürel eksiklikler gibi pek çok sebeplerin getirdiği sorumluluklar altında ezilen ebeveynlerin çocuklarına yeterince ilgi gösteremediklerini gözlemliyoruz.

Dolayısıyla bu durumda kendini boşlukta hisseden çocuklar da bazen farklı kötü yollara evirilebiliyorlar.

Yazıya böyle bir giriş yapmamın sebebi, Yıldırım Belediyesi, bünyesinde oluşturduğu kısaca adı YADEM olan Yıldırım Aile Danışmanlık Eğitim Merkezi ile ailelere psikolojik destek olmasıdır.

Bireylerin hayatın gerçekleri içeresinde karşılaştığı sosyal sorunları önlemek ve aile içerisinde yaşanan olumsuzlukları çözüme kavuşturmak bilinciyle psikolojik destek hizmeti verilmesine öncülük eden Yıldırım Belediyesi'nin bu çalışması bence de ilçe halkına yapılmış en büyük hizmetlerdendir.

Nitekim nüfusunun üçte ikisinin doğu ve güneydoğu bölgelerinden daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilmek umuduyla farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir Yıldırım gerçeği var önümüzde.

Bu insanlarımızın biran önce çağdaş yaşam ve de şehir yaşamına adapte olabilmesi toplum olarak hepimizin görevlerindendir.

Meseleye, "Ben Yıldırım'da yaşamıyorum ki, bana ne" deme hakkımız yok.

Şayet umursamayıp "bana ne" dediğiniz insanların kaderine terk edilmeleri halinde ileride potansiyel suçlu olarak karşımıza çıkabileceği unutulmamalıdır.

YADEM ile korona virüs salgını nedeniyle telefonla ve on-line sistemiyle haftanın her günü 08:00-17-00 saatleri arasında iletişim sağlamak mümkün.

Kadrosunda iki psikolog ve iki aile danışmanı bulunan YADEM, çocuk, genç, kadın ve ailelere sosyolojik, psikolojik ve kişisel eğitim konularında danışmanlık hizmeti veriyor.

Bu sayede bir yılda 612 çifti aile danışmanlığı, 414 kişiye bireysel danışmanlık, 525 çocuğa da çocuk danışmanlığı olmak üzere toplamda bin 551 kişiye 2 bin 250 seansta danışmanlık hizmeti vermiş.

Görüşmeler gizli yapılıyor ve kimseye bilgi verilmiyor. Bölgedeki en büyük sorun madde bağımlılığı. Bana göre YADEM’in en önemli hizmeti bu kesime yönelik olacak.

Bir şekilde madde bağımlısı olmuş bir çocuğa ya da ailesine ne yapacağını anlatmak, yol göstermek, nereye başvurabileceğini aktarmak yani çare olabilmek hizmetlerin en kutsalıdır.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, hiç bir siyasi kaygı gütmeden, "Öncelikli hizmet anlayışımızın merkezinde insan var" anlayışıyla çalışmalarnıı sürdürüyor.

Bana göre ilçesinin en önemli sorunu kentsel dönüşüm olarak öne çıksa da onun derdi binalardan önce insanların zihinlerinde dönüşümü gerçekleştirebilmek.

Çünkü, mutlu ve huzurlu toplum oluşturmak için mutlu ve huzurlu aileler olması gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları