Bazen güzel şeyler de yazmak gerek...

06 Ocak 2021 Çarşamba 18:08
Bazen güzel şeyler de yazmak gerek...

Yaşam tarzımızı kısıtlayacak kadar etkileyen Covid-19 salgınıyla yatıp kalktığımız şu günlerde sizleri kısa süreliğine de olsa bu musibetten uzaklaştırıp inşallah sağlıklı günlerde gitmeniz dileğiyle ilginizi çekebileceğini düşünerek bir yer ile ilgili bilgilendirmek istedim.

Pek çoğumuzun sadece adını duyduğu hatta Bursa'nın bir ilçesi olduğunu dahi bilmediği Harmancık'ın makus talihi, Türkiye'ye örnek gösterilerek bakın nasıl değişmiştir.

Kentimizin Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık'dan oluşan dağ ilçelerinin ortak kaderi şehre göçtür.

Hep bu sebep gösterilse de göçün önlenmesine yönelik girişimler zaman içinde yetersiz kalmıştır.

Bu bölgelerimizde yaşayıp yetiştirdiği mahsulünü pazarlayamayınca geçim sıkıntısıyla birlikte daha iyi koşullarda yaşama hakkı arayışına giren özellikle gençlerin şehre göç etmesi kadar doğal bir şey olamazdı.

Göçün tersine dönüştürülmesi için yerel yönetimlerin çabaları da bir yere kadar.

Bunun için yapılması gereken bölgenin coğrafi yapısı ve doğal güzelliklerine organik yöresel lezzetlerin de öne çıkarılmasıyla Eko Turizmle buluşturabilmekti.

Bu girişim ilk olarak önceki dönem Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ile hayat bulmuş, şimdiki Belediye Başkanı Yılmaz Ataş ile devam eden Harmancık Belediyesi Eko Turizm Tesisleri pandemi öncesi son bir yıl da 120 bin kişiyi ağırlamış.

6 bin 500 nüfuslu Harmancık için müthiş bir sayı değil mi?

Başta Bursa olmak üzere Kütahya, Eskişehir, Ankara gibi diğer bazı illerden Harmancık'a gelen ziyaretçi sayısı bir yıl da ilçe nüfusunun 17 katına ulaşmış.

Daha da önemlisi 14'ü bayan 24 kişiye istihdam sağlayan ilçedeki tek işletmenin burası olmasıdır.

Bence proje kentimizde bu anlamda son yıllarda hayat bulmuş en önemli projeydi.

Nitekim kalkınma ajansları tarafından eko turizm alanın da Türkiye'ye örnek gösterilen proje, 19 Eylül Üniversitesi'nce Kalkınmada Örnek Proje Ödülü verilmiş.

Harmancık Belediyesi Eko Turizm Tesisleri’nin, bu denli ilgi görmesinin en önemli sebebini şöyle sıralayabiliriz.

Kent merkezinden baktığımızda Uludağ'ın arkasında kalan ilçenin zengin bitki örtüsü, oksijen deposu doğal güzellikleri, burada yaşayanların doğal yaşam tarzları, tesisi oluşturan 20 bungalov ev, yemek ve konferans salonlarının doğa dostu olarak ahşap yapılardan olması, tesiste konuklara servis edilen yiyeceklerin tamamının bölgede yetişen organik ürünlerden oluşan eşsiz damak tatları eşliğinde yerli ve yabancı turistlere sunulması.

Yine konaklamanın dışında kalan zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz yerel rehberler eşliğinde doğa yürüyüşleri, macera park, dağ bisikletleri, okçuluk, çeşitli spor alanlarında spor yapma olanağı ve ATV araç turları ekolojik yerleşkenin sunduğu aktivitelerin bazılarını oluşturmasıdır.

Harmancık Belediyesi Eko Turizm Tesisleri'ne kısa sürede bu denli ilgi olması doğa turizminin ihtiyacına cevap vererek daha da geliştirmek amaçlı Büyükşehir Belediyesi'nce bir açık yüzme havuzunun yanı sıra merkezi hükümet kentimize ikincisini yapmayı planladığı millet bahçesi ve farklı spor sahalarının burada yapımına başlanmış.

Gençlerin şehre göç etmesiyle her geçen yıl nüfus erozyonuna uğrayan Harmancık'ın makus talihini tersine çevirmek düşüncesiyle dört yıl önce Harmancık Belediyesi, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hayat bulan proje 3 milyon lira harcanarak yapılmıştır.

Zaman içinde ihtiyaç duyulan ilave yatırımlarla bugün 5 milyon maliyete ulaşan dört mevsim konaklama imkanına sahip tesis, ülkemizde geliştirilmeye çalışılan eko turizmine öncülük yapmıştır.

Dileğimiz ve dualarımız biran önce ülke olarak salgından arınıp sağlıklı günlere birlikte ulaşmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerimizle kentin stresinden ve iş yoğunluğundan uzaklaşıp yeni yerler keşfetmek isterseniz Bursa'ya 95, Tavşanlı'ya 40 kilometre mesafedeki Harmancık Belediyesi Eko Turizm Tesisleri’nin sizleri bekliyor olduğunu unutmayın.

Yazarın Diğer Yazıları