BANVİT, IQF ŞOKLAMA TEKNOLOJİSİYLE GIDA İSRAFININ DA ÖNÜNE GEÇMEYİ HEDEFLİYOR

28 Nisan 2021 Çarşamba 11:24
BANVİT, IQF ŞOKLAMA TEKNOLOJİSİYLE GIDA İSRAFININ DA ÖNÜNE GEÇMEYİ HEDEFLİYOR

Banvit, IQF adı verilen şoklama teknolojisiyle ürettiği ‘Dondurulmuş Piliç’ ürünlerini tüm Türkiye’de tüketicilerin beğenisine sundu. Şirket, bu inovatif ürünün ambalaj tasarımında kullandığı kilitli aç kapa poşet özelliğiyle, gıda israfının önüne geçilmesine de katkı sağlayacak.

Gıda sektörünün önde gelen üreticilerinden biri olan Banvit, inovasyon çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. IQF adı verilen şoklama teknolojisi kullanılarak üretilen ve kilitli ambalaj özelliğiyle şirketin bu kategorideki ilk ürünleri tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Verilen bilgiye göre, eksi 40 derecede tek tek dondurulan, böylece lezzetleri korunan parça piliçler derin dondurucuda birbirine yapışmadan kolaylıkla saklanabiliyor. IQF teknolojisi kullanılarak başlangıç aşamasında Piliç Baget, Kanat, Bonfile Göğüs ve Izgara Tava ürünleriyle tüketicinin karşısına çıkan şirket ilerleyen dönemde farklı ürünlerini de tüketicinin beğenisine sunmayı planlıyor. Kilitli aç-kapa ambalajı sayesinde tüketiciler ihtiyaçları kadar ürünü poşetten alıp, kalan ürünleri bir sonraki kullanımlarına kadar derin dondurucuda güvenle saklayabiliyorlar. Şirket ayrıca ambalaj tasarımında kilitli poşet özelliğini kullanarak gıda israfının önüne geçilmesine de katkı sağlıyor.