BAKAN AKAR, PAKİSTAN’A İHRAÇ EDİLEN MİLGEM KORVETİNİ İNCELEDİ

23 Mayıs 2021 Pazar 13:45
BAKAN AKAR, PAKİSTAN’A İHRAÇ EDİLEN MİLGEM KORVETİNİ İNCELEDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile İstanbul Tersane Komutanlığı'nda Pakistan’a ihraç edilen MİLGEM korvetinin inşa çalışmalarını inceledi.

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile İstanbul Tersane Komutanlığı'na geldi. Faaliyetlere ilişkin bilgi alan ve ASFAT'ı ziyaret eden Akar, Türkiye tarafından Pakistan'a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin inşa çalışmalarını yerinde inceledi.

İstanbul Tersane Komutanlığı'nda hizmet veren gemi havuzunda da incelemelerde bulunan Akar ve komutanlar, daha sonra Milli Savunma Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki protokol kapsamında restorasyonu tamamlanan Kalender Kasrı'nın açılış törenine katıldı. Kalender Kasrı'nın tarihi yapısını koruyarak restorasyonunun gerçekleştirildiğini vurgulayan Akar, “Bu eserleri orijinal şekline uygun olarak yenilemek ve günümüze kazandırmak çok önemli. Buradaki çalışmalar sayesinde övünçle yerli ve yabancı misafirlerimize gösterebileceğimiz tarihimizden bize gelen bir esinti niteliğindeki bu eser ortaya çıktı. Var olan bir eser yeniden hayat kazandı. Emeği geçen herkese en içten duygularla teşekkür ediyorum” dedi.