ASALA TERÖR ÖRGÜTÜ/ ŞEHİT DİPLOMATLAR VE YOUTUBE’UN SANSÜR UTANCI

14 Ekim 2021 Perşembe 00:19

ASALA TERÖR ÖRGÜTÜ/ ŞEHİT DİPLOMATLAR VE YOUTUBE’UN SANSÜR UTANCI

Marksist bir terör örgütü olan Ermeni Terör örgütü ASALA’nın Türk Diplomatlarına yönelik terör eylemlerimde şehit olan diplomatlarımızı anmak Sosyal mecra video paylaşım sitesi Youtube için sakıncalı bir konu, sansüre uğrayabilirsiniz. Neden böyle diyoruz çünkü ASALA tarafından şehit edilen diplomatlarımıza saygı sergisinin açılışında konuşma yapan İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun’un konuşması Youtube tarafından sansürlendi. Sebep ? Asala’nın bu diplomatları katlettiği suçu sabit mi?

Evet.

ASALA terör örgütünün Ermeni kimliğine vurgusu sabit mi?

Evet.

Kendi laboratuvarlarında ürettikleri bir takım marjinallere İslami terör örgütü yaftasını vuran batılı kafa; kendisi bangır bangır Ermeni vurgusunu yapan terör örgütünün yaptıklarını hangi akla hizmet perdeliyor dersiniz?

Youtube’un çekincesi nedir? Milyarlarca dolar sermayesi olan sosyal mecra sitelerinin; bir yandan terör örgütlerine Mavi Tık verirken diğer taraftan Türkiye’nin İletişim Başkanı’na sansür uygulaması neyle izah edilebilir?

Öyleyse Youtube’ın sevgili yöneticilerine ASALA gerçeğini ve yaşananları bir kez daha hatırlatalım.

Osmanlı Devlet’inde millet-i -Sadıka diye anılan Ermeniler de Fransa’dan dünyaya yayılan milliyetçilik akımından etkilenmiştir. Yunanistan, Bulgaristan gibi Osmanlı’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden balkan ülkelerinden de cesaret alan Ermeniler’in bir kısmı bağımsız bir Ermeni devleti için Osmanlı’ya başkaldırdı.

Birinci Dünya savaşında cephe gerisinde güvenliği sağlamak amacıyla uygulanan geçici Ermeni İskan yasası;  o tarihten bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı mesnetsiz suçlamalar için dayanak olarak kullanılmıştır.   Ermeni Diasporasının lobi faaliyetleri ve siyasi saiklerle bazı ülke parlamentolarında ve ABD senatosunda da Osmanlı Devleti’nin Ermenilere soykırım yaptığı kararı alınmıştır. Kendi soykırım, sömürü tarihiyle asla yüzleşmeyen, özür dilemeyen bu ülkelerin bu ikiyüzlü tavrı devletimiz için yok hükmündedir.

Birinci Dünya savaşı sonrası NEMESİS adı verilen Ermeni terör örgütünün 1921 ve 1922 de işlediği cinayetlerden neredeyse 50 yıl sonra yeni bir Ermeni terör örgütü ASALA( Ermenistan’ın Kurtuluşu için Gizli Ermeni Ordusu) sahneye çıkmıştır. Bu terör örgütü 1973 -1986 arasında Türk Diplomatlarını hedef almıştır. Aynı dönemde HCAG ( HIÇAK DİYE OKUNUYOR) adlı Ermeni terör örgütü de yine Beyrut da kurulmuştu HCAG’ın ASALA’dan farkı ise Marksist Leninist değil ermeni milliyetçiliği çizgisiydi. HCAG sadece Türkiye ve Türkleri hedef alıyor diğer ülkelerde terörist eylemlerin amaçlarına uygun düşmediğini iddia ediyordu. Ortak hedefleri ise sözde soykırımın Türkiye tarafından tanınması, Türkiye’den tazminat almak ve Doğu Anadolu’ya sahip olmaktı. Bu yüzden ilk ortak eylemlerini Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Daniş Tunalıgil’in şehit edilmesini iki örgüt birlikte üstlendi.

ASALA adını ilk kez 20 Ocak 1975’de Dünya Kiliseler Birliği’nin Beyrut Bürosuna bombalı saldırı ile duyurdu ve bu tarih örgütün kuruluş tarihi olarak kabul edildi. Kuruluşunda Sovyetler Birliği ve o dönem Marksist bir örgüt olan Filistin Kurtuluş Örgütü’nün önemli etkisi vardı. Örgütün lideri Filistin Kurtuluş Örgütü Kamplarında eğitim gören Agop Agopyan’dı.

ASALA’nın kuruluş amacı: Türkiye Cumhuriyeti’ne 1915 Ermeni olaylarını soykırım olarak kabul ettirmek, tazminat almak, Doğu Anadolu’da müstakil bir Ermeni devleti kurmak veya bu toprakları Sovyet Ermenistan’ına bağlamaktı. Bunun için tek yol şiddet diye düşünmekteydiler.

1970 li yıllarda birden fazla Ermeni terör örgütü kurulmuştu. Bu örgütlerin kurulmasında Lübnan’da nüfusu 200 bini bulan Ermeni diasporasının ciddi etkisi vardı. Nitekim ASALA’nın merkezi de Beyrut’taydı. ASALA askeri ve siyasi iki kanattan oluşuyordu. Örgütün 1978 yılında yayınladığı bildirgeye göre dünyadaki tüm Ermenilerin bu örgüte yardım etme zorunluluğu vardı. Bu bildirge sonrası dünya üzerindeki kimi zengin Ermeniler gönüllü mali destek verirken destek olmayanlardan da haraç topluyorlardı.  Asıl büyük mali kaynakları ise uyuşturucu ticaretiydi. ( Örnek 1980 de Fransa’ya sokulan eroinin yüzde seksenini ASALA temin etmişti).

ASALA dünyadaki diğer terör örgütleriyle işbirliğine gitmişti Japon Kızıl Ordusu, İtalyan Kızıltugaylar, EOKA-B, PKK, IRA, TİKKO ve Türkiye’deki diğer tüm Marksist Leninist terör örgütleriyle organik bağlar kurmuştu.

ASALA 1975- 1986 arasında 158 terör eylemi gerçekleştirdi.

Lübnan ve Filistin Kurtuluş Örgütü, Sovyetler Birliği, İran, Suriye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs, ASALA’yı destekleyen örgütler ve devletlerden bazılarıydı.

Bu noktada ASALA ve PKK ilişkisine biraz değinmekte fayda var. PKK da tıpkı ASALA gibi Marksist Leninist bir terör örgütü olarak 1975’te Beyrut’ta kuruldu. 1980 de iki örgüt Türkiye’ye karşı silahlı saldırılarda işbirliği kararı almıştı. Hedefleri Türkiye topraklarında Ermenistan ve Kürdistan kurmaktı.

1982 yılında gerçekleşen Esenboğa saldırısında saldırıyı ASALA dan teröristler yapmış, lojistik desteği PKK sağlamıştı. Başka pek çok terör saldırısında ortaklık yaptıkları, ASALA dağıldıktan sonra da çok sayıda militan PKK saflarına geçtiği bilinmektedir.

ASALA’nın eylemlerine göz yuman, yakaladığı militanlara komik cezalar veren özellikle Fransa gibi Avrupa ülkeleri 1983 Orly havalimanına ASALA’nın yaptığı bombalı saldırı sonucu örgütü terör örgütü listesine almak durumunda kaldı. Bu saldırı bir anlamda ASALA için de sonun başlangıcı oldu. Örgütün lideri Agop Agopyan 1988 de Yunanistan’da kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. Bir rivayete göre ASALA kendi içinde bölünmüştü artık kendini fesh etmek istiyordu ve Agop Agopyan’ı da yine kendileri öldürttü.

ASALA düzenlediği terör saldırılarında 58’i Türk vatandaşı olmak üzere toplam 77 kişiyi öldürdü. 58 Türk vatandaşından 42 si Diplomattı. Diplomatların şöforleri, aileleri de terörün hedefindeydi.

İşte bu terör örgütünün Şehit ettiği Türk Diplomatlarının şehit ediliş hikayeleri ve Fotoğraflarının sergilenmesi Ermeni Lobisini ve Youtbube’u mutsuz etmiş. Terör örgütlerine mavi tık veren sosyal mecra sitelerinin yöneticilerine bir hatırlatma beslediğiniz yılan bir gün sizi de sokar. Terörist de sadakat ve ahlak arayan ahmaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu