ABD'NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

10 Eylül 2021 Cuma 22:15

ABD'NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI


ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan Rusya Dışişleri Bakanlığı konutuna çağırıldı. Elçinin ABD'li teknoloji şirketlerinin yapılacak Duma seçimlerine müdahalede bulunduğu gerekçesiyle çağrıldığı vurgulandı.

ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan'ı Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Sullivan ile gerçekleştirdiği yaklaşık 20 dakikalık görüşmenin ardından ülkede 19 Eylül’de yapılacak parlamento seçimleri öncesinde ABD tarafının uyarıldığını aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'li teknoloji şirketlerinin Rusya'da 19 Eylül'de yapılacak Duma seçimlerine müdahalede bulunduğunu ve elçinin bu nedenle çağrıldığını duyurdu. Seçimlere müdahale yapılacağına dair somut kanıtlar olduğu savunulan açıklamada, "ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan, 10 Eylül’de Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ile görüştü. Görüşme sırasında Rusya’nın Devlet Duması seçimlerine hazırlık ve seçimlerin hayata geçirilmesi bağlamında Amerikan 'dijital devlerinin' Rusya yasalarını ihlal ettiğine ilişkin reddedilemez kanıtlara sahip olduğunun altı çizildi. Bu bağlamda ülkemizin iç işlerine müdahalenin kesinlikle kabul edilemez olduğu ifade edildi” denildi.

ABD tarafından da açıklama yapıldı
Rusya'nın yaptığı açıklamanın ardından ABD tarafından da bir açıklama geldi. ABD'nin açıklamasında seçimlere müdahale uyarısı ile ilgili ifadeler yer almadı. Rus basınına konuşan ABD’nin Moskova Büyükelçiliği Sözcüsü Jaysoch Rebholz ise, "Büyükelçi Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya ile istikrarlı ve öngörülebilir ilişki kurma isteğine destek amacıyla bir dizi ikili meseleyi değerlendirmek üzere 10 Eylül Cuma günü Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ile görüştü" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu