AB LİDERLERİ, AB SOSYAL İÇİN PORTEKİZ'DE BİR ARAYA GELDİ

08 Mayıs 2021 Cumartesi 09:02
AB LİDERLERİ, AB SOSYAL İÇİN PORTEKİZ'DE BİR ARAYA GELDİ

Portekiz'in Porto kentinde düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Sosyal zirvesinde AB Liderleri, aralarında Avrupa'nın sosyal gündemi ve korona virüsün (Covid-19) de yer aldığı konular üzerine bir araya geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, küresel aşı

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeden liderler, Avrupa'nın sosyal gündemi, korona virüsün (Covid-19) Avrupa'ya etkisi ve bu etkinin giderilmesi yönünde çözümler adına Portekiz'in Porto kentinde düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Sosyal Zirvesi'nde bir araya geldi. Zirvede, Avrupa'da Covid-19'un etkilerini azaltmak adına iş imkanları, yoksulluk ve eşitsizlik gibi başlıklara değinecek olan liderler, Covid-19 ile mücadele kapsamında aşılama konusunu da masaya yatırdı.

"Bu tartışmayı yönetmeye açık olmalıyız"

Zirve'nin oturum aralarında yaptığı basın toplantısında, feragat konusundaki tartışmaların kısa ve orta vadede tek bir doz Covid-19 aşısı üretmeyeceğine dikkat çeken Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, "Bu tartışmayı yönetmeye açık olmalıyız fakat bu tartışmayı yönettiğimizde, bununla ilgili 360 derecelik bir görüş olması gerekiyor çünkü şu an tüm dünyada aşılara ihtiyacımız var. AB, dünyanın büyük ölçekte ihracat yapan tek kıtasal veya demokratik bölge" ifadelerini kullandı. Avrupa tarafından üretilen Covid-19 aşısının yaklaşık yüzde 50'sinin ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) destekli COVAX aşıları da dahil olmak üzere yaklaşık 90 ülkeye ihraç edildiğini kaydeden Leyen, "Fikri mülkiyet haklarından feragat etme tartışmasına katılan herkesi, o bölgede üretilenlerin büyük bir bölümünü ihraç etmeye istekli olmayı taahhüt etmek üzere bize katılmaya davet ediyoruz" ifadelerini kaydetti. Yalnızca daha yüksek aşı üretiminin, ihracat engellerinin kaldırılmasının ve önceden sipariş edilmiş olan aşıların paylaşılmasının salgınla hızlı bir şekilde savaşmaya yardımcı olabileceğine dikkat çeken Leyen, "Öyleyse kısa ve orta vadede gerekli olan, her şeyden önce aşı paylaşımı. İkinci olarak ise üretilen aşıların ihracatı. Ve üçüncüsü, aşı üretme kapasitesinin artırılmasına yatırım" dedi.