70 MİLLETVEKİLİ BORRELL'İN İSTİFASINI İSTİYOR

09 Şubat 2021 Salı 00:39
70 MİLLETVEKİLİ BORRELL'İN İSTİFASINI İSTİYOR

Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) 70'den fazla milletvekili, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e mektup yazarak, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell'in Rusya ziyaretinde AB'nin çıkarlarını savunamadığı gerekçesiyle istifasını istedi.


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell'in Rusya ziyareti eleştirilmeye devam ediyor. Borrell, Rusya’da 3,5 yıl hapse mahkum edilen Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin cezaevine gönderilmesinden birkaç gün sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u ziyaret ederek, Navalny’nin serbest bırakılmasını talep etmişti.


Borell, ziyareti sonlandırmalıydı


Görüşme sırasında Navalny yanlısı mitinglere katıldıkları için Almanya, Polonya ve İsveç’ten üç diplomatı sınır dışı edilmişti. Borrell’in Lavrov ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında sınır dışı edilen diplomatlar hakkında tepki vermemesi eleştirilerin odağı olmuştu. Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekilleri, diplomatların sınır dışı edildiğini öğrendiği anda Borrell’in ziyareti sonlandırması gerektiğini savunuyor.


“Sosyal medyadan öğrendim”


Borrell ise, sınır dışı edilen diplomatları Lavrov ile yaptığı toplantıdan sonra öğrendiğini açıklayarak, "Ben üç diplomatın sınır dışı edildiğini sosyal medyadan öğrendim" demişti.
AP milletvekili ve Estonya eski Genelkurmay Başkanı Riho Terras, Borrell’in istifa etmesini talep eden bir kampanya başlattı. 70’den fazla AP milletvekili, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e mektup yazarak, Borrell'in Rusya ziyaretinde "küçük düşürücü" gelişmeler karşısında AB'nin çıkarlarını savunamadığı gerekçesiyle istifasını istedi.
“AB'nin itibarına ağır hasar vermiştir”


Milletvekilleri mektupta, "Sayın Borrell'in Moskova'yı ziyaret etme kararındaki yanlış hükümleri ve ziyaretinde AB'nin çıkarları ve değerlerini savunmadaki başarısızlığı AB'nin itibarına ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliğinin onuruna ağır hasar vermiştir. Sayın Borrell kendi rızasıyla istifa etmezse AB Komisyonu Başkanının harekete geçeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

--------------

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu