"BİDEN, TRUMP POLİTİKALARINI DEVAM ETTİRİYOR"

21 Şubat 2021 Pazar 14:22
"BİDEN, TRUMP POLİTİKALARINI DEVAM ETTİRİYOR"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Joe Biden'ın Donald Trump gibi İran edebiyatı yapmadığını ancak İran politikalarını devam ettirdiğini söyledi.


İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran'ın İngilizce yayın yapan Press TV kanalına ABD ile müzakere ve nükleer anlaşma konuları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Zarif, ABD Başkanı Joe Biden'ın Donald Trump gibi İran edebiyatı yapmadığını ancak eylemlerinde Trump'ın İran politikalarını devam ettirdiğini söyleyerek, “ABD uyguladığı tüm ekonomik yaptırımları kaldırması halinde İran nükleer anlaşma ve müzakere için hazır olacaktır” dedi.


Nükleer anlaşmanın ihlal edilmesi halinde İran'ın da kendi taahhütlerini askıya alabileceğini ve bu hakkı anlaşmadan aldıklarını vurgulayan Zarif, "Biz taahhütlerimizi askıya almada attığımız adımları nükleer anlaşma kapsamında attık. Yani anlaşmayı ihlal etmiş değiliz, karşı tarafın anlaşmayı ihlal etmesi nedeniyle sorunu çözmek ve yeniden anlaşmayı ihya etmek için bazı taahhütlerimizi askıya aldık" dedi.


Zarif, İran meclisinin nükleer tesisler hakkında aldığı son karara işaret ederek, "Eğer 23 Şubat tarihine kadar tüm yaptırımlar kaldırılmazsa meclisin NPT ek protokollerini sonlandırma kararını uygulayacağız. Bu bir ültimatom değil. Ülke içerisinde hükümet ve meclis arasında cereyan eden bir hadise. Biz ülkemizin kanunlarına ve demokrasiye inanıyoruz. Meclis bir karar aldı ve biz de bu karara uyacağız" ifadesini kullandı.

 

 

 

 

................................

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu