1835 RAMAZAN’INDA, BREZİLYA’DA İÇİLEN ŞEHADET ŞERBETİ

16 Nisan 2021 Cuma 10:13
1835 RAMAZAN’INDA, BREZİLYA’DA İÇİLEN ŞEHADET ŞERBETİ

1500 ve 1800 yılları arasında Avrupalı milletler "köle ticareti" olarak bilinen kirli, iğrenç, trajik ve alçakça bir işe teşebbüs ettiler. Bu dönemde 12 milyon Afrikalı öz yurtlarından adeta hayvan avlarcasına koparılarak Kuzey ve Güney Amerika'ya köle olarak götürüldüler. Yollarda milyonlarcası hayatlarını kaybetti. Atlas Okyanusu'nun tabanı bu masum ve mazlum kardeşlerimizin iskeletleriyle doludur.

Tarihi araştırmalar gösteriyor ki, Afrikalı köleler kendilerine zorla dayatılan bu insanlık dışı hayatı kolay kolay kabullenmediler ve efendilerine karşı sayısız isyanda bulundular. Bu isyanların en göze çarpan, bilinen ve başarılılarından birisi 1835 yılında Brezilya'da gerçekleşen Bahia İsyanı'dır. Bu isyan tamamen Müslümanlar tarafından organize ve icra edilmiştir. O dönemin Müslüman köleleri, o zor şartlar altında barbar sömürgecilere karşı öyle büyük ve planlı bir mücadele vermişlerdir ki, bugünden bakınca takdir etmemek elde değil.

Brezilya, bağımsızlığını ilan ettiği 1822'ye kadar Portekiz sömürgesi idi. Doğu Eyaleti olan Bahia'da, köleler işgücünün üçte birini oluşturuyordu. Buradaki kölelerin çoğu, Batı Afrika sahillerinden, Benin, Togo ve Nijerya kökenliydi. Bu bölgelerden gelen kölelerin tamamı da Müslümandı. Müslüman köleler Brezilya'ya götürülürken, beraberlerinde inançlarını da getirdiler ve efendilerinin dini olan Katolikliği tüm baskılara rağmen kabul etmediler. Köle olarak bile, imamları, kadıları, âlimleri, camileri ve okulları vardı. 1835 İsyanı'nın gerçekleştiği Bahia'nın başkenti Salvador'da Müslüman köleler ve daha evvelden köle olup hürriyetlerini kazananlar tarafından inşa edilen 20 farklı mescid ve camii bulunmaktaydı.

1814 ve 1816 yıllarında Bahia Müslümanları, Portekizlilere karşı ayaklanmaya kalkıştılar. Üzerlerindeki yasal baskıları sona erdirmek, tüm köleleri azad etmek ve yeniden Afrika'ya dönmeyi talep ediyorlardı. Maalesef bazı köleler, ihanet ettiler ve isyanı efendilerine ispiyonladılar. Bu nedenle isyan başlamadan bastırıldı, liderler öldürüldü. Başarısız denemelerden ders çıkaran Müslümanlar 1835 İsyanı öncesi çok tedbirli hareket ettiler ve İslam'ı tavizsizce yaşayan, sağlam bir teşkilat kurdular. Aralarındaki ihtilafları giderdiler. Vahdet olmadan başarının gelmeyeceğini biliyorlardı. İsyanı örgütleyen ve yönetenlerin çoğu âlimlerdi. Şeyh Dandara, Şeyh Sanim, Melam Ebubekir Ahuna gibi âlimler bu cihadın öncüleri oldular. Camileri üs ve karargâh olarak kullandılar, isyanı planladılar, silahları hazırlayıp sakladılar, yerel Afrikalıları eğittiler ve Müslümanları, zalim Brezilyalı efendilerine karşı direnmeye ve cihada davet eden bildiri yazdılar.

Brezilyalı yetkililer isyanın başlayacağı istihbaratını alınca bazı adımlar attılar, Melam Ebubekir'i sürgün ettiler, sıkıyönetim ilan ettiler. Ancak artık çok geçti, Bahia bölgesi Müslüman köleleri tüm hazırlıklarını tamamlamıştı. İsyan 25 Haziran 1835'te sabah namazının cemaatle eda edilmesiyle başladı. Bu gün aynı zamanda Hicri 1250 senesinin, mübarek Ramazan ayında, Kadir gecesinin de sabahı idi. Müslüman köle kardeşlerimiz, kuvvetle muhtemeldir ki; Kur'an’ın Efendimiz'e (sav) nazil olmaya başladığı bu günün bu cihada bereket ve başarı getireceğine inanmışlardı. Mücahidler beyaz cüppeler ve sarıklar giymiş vaziyette Salvador sokaklarında yürümeye başladılar. İsyana Müslüman olmayan ve azat olmuş köleler de destek vermeye başladı.

Çatışma 1 saat kadar sürdü, Salvador valisi 300 Müslümana karşı 1000 silahlı profesyonel askerle cevap verdi. 100 mücahid şehadet şerbetini içerken, 14 Brezilyalı asker de öldürüldü. Brezilyalı yetkililer mücadeleyi açıkça kazandı. İsyan sonunda köleler azat edilmedi, Afrika'ya gemiler çıkmadı İsyanın lideri olan âlimler yargılandı ve idam edildi. İsyanda yer alan kölelere büyük cezalar verildi. Görünürde bir başarısızlık olmasına rağmen, sonuçları bazı hayırlı gelişmelere sebep oldu. İsyan sonrası Brezilya yönetimi bir kısım Afrikalı kölenin kitlesel olarak Afrika'ya gönderilmesine karar verdi. Bu bakımdan isyan hedeflerinden birine ulaşmış oldu. Daha da önemlisi, isyan Brezilya'da köle karşıtı hareketi büyüttü ve nihayet 1888 yılında kölelik tamamen kaldırıldı.

Bahia İsyanı İslami kimlikli bir ayaklanma idi. Bu onurlu direniş Brezilya'da İslam'ın yayılmasına büyük katkıda bulundu. 1910 yılında Brezilya'da 100.000 Müslüman vardı. Latin Amerika'da İslam'ın mevcudiyet ve yayılmasını ve bugünlere ulaşmasını bu kahraman, cesur ve mücahid köle kardeşlerimize borçluyuz. Bilal-i Habeşi'nin milletinden olan bu şanlı Müslümanlara selam ve rahmet olsun.

İKİ DOĞU ve İKİ BATI'nın Rabbine emanet olun...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

----------------------

 

 

 

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu

Yazarın Diğer Yazıları